Zatrzymanie kontrabandy tytoniu w Bytomiu

W Bytomiu, patrolujący ulice funkcjonariusze drogówki nie zatrzymali tym razem już kolejnego nietrzeźwego kierowcy. Tym razem jednak, po zatrzymaniu do kontroli drogowej pewnego pojazdu, odkryli w nim ogromną ilość nielegalnie przewożonego tytoniu bez obowiązujących w Polsce znaków akcyzy.

We wtorek 19 września na ulicy Wrocławskiej, policjanci z wydziału ruchu drogowego zatrzymali do kontroli samochód marki Volkswagen. Po krótkim czasie okazało się, że prowadzący go 58-letni mieszkaniec Bytomia przewoził w nim nielegalną zawartość. W samochodzie znaleziono bowiem kartony wypełnione papierosami oraz worki z tytoniem, które nie posiadały wymaganych polskich oznaczeń akcyzowych. Z tego powodu kierowca musi być gotowy na poważne konsekwencje prawne.

Podczas kontroli udało się ujawnić 31 tysięcy sztuk papierosów i blisko 3 kilogramy tytoniu. Straty finansowe Skarbu Państwa wynikające z niezapłaconego podatku akcyzowego, jak szacują urzędnicy, mogą przekroczyć 40 tysięcy złotych. Śledztwo dotyczące tej sprawy prowadzi Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu, który postawił kierującemu zarzut. Mężczyźnie grozi surowa kara grzywny, a nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Ostateczną decyzję w sprawie jego dalszej drogi życiowej podejmie sąd.