Bytom w rankingu najbardziej zadłużonych miast i powiatów w Polsce

Krajowy Rejestr Długów podał informacje na temat miast i powiatów w Polsce, które są najbardziej zadłużone. Niechlubne miejsce na czele listy miast, które mają największe długi w województwie śląskim, przypada Wałbrzychowi. Tutaj aż jeden na sześć obywateli jest zapisany w Krajowym Rejestrze Długów. Miasta, które następują po Wałbrzychu to Bytom i Świętochłowice. Jeżeli chodzi o regiony z najwyższym poziomem zadłużenia, to na czele stoją powiaty: nowodworski, sztumski i malborski.

Zastraszające są dane dotyczące sytuacji finansowej w Wałbrzychu, mieście leżącym na Dolnym Śląsku. Zadłużenie tego miasta wynosi prawie 4 miliony złotych dla 1 tysiąca mieszkańców. Średnio każdy dłużnik ma do spłaty 23,7 tysiąca złotych. Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, informuje, że Wałbrzych ma również największy procent dłużników spośród wszystkich mieszkańców – wynosi on 16,67%. To oznacza, że co szósty obywatel tego miasta jest zarejestrowany w KRD.

Kolejne miejsca na liście najbardziej zadłużonych miast zajmują Bytom, Świętochłowice, Chorzów i Siemianowice Śląskie, wszystkie położone na Górnym Śląsku. W tych miejscowościach zadłużenie na 1 tysiąca mieszkańców wynosi od 2,4 do 2,8 miliona złotych.

Siedlce z województwa mazowieckiego plasują się na szóstym miejscu rankingu. W tym mieście o statusie powiatu, zadłużenie na 1 tysiąca mieszkańców wynosi 2,3 miliona złotych. Co dwudziesty obywatel Siedlec jest zapisany w Krajowym Rejestrze Długów – skomentował Łącki.

Na listę miast z długiem przekraczającym 2 miliony złotych na 1 tysiąca mieszkańców wpisują się także Słupsk z województwa pomorskiego, Legnica z Dolnego Śląska, Zabrze ze Śląska i Włocławek z województwa kujawsko-pomorskiego.