Znajdujący się przy ulicy Księdza Karola Koziołka 3 w Bytomiu, Kościół Mariacki jest prawdziwym dziełem architektury. Jest jednym z najstarszych zachowanych do dziś kościołów na Górnym Śląsku, zaś ślady najstarszej budowli dojrzeć może w nim każdy. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu to obiekt, który powinien zainteresować nie tylko miłośników historii architektury, ale i wszystkich turystów odwiedzających stare miasta Górnego Śląska.
Historia Kościoła Mariackiego w Bytomiu
Jak podają liczne przekazy historycznej, ta okazała świątynia wznosząca się dziś przy bytomskim rynku, musiała istnieć już w czasach lokacji miasta. Z tych najstarszych elementów dawnego kościoła do dziś zachowało się prezbiterium oraz południowy portal, którym do dnia dzisiejszego wierni wchodzą do wnętrza świątyni. Wejście stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych, zabytkowych elementów Kościoła.
W bytomskim kościele znajdował się obraz Matki Bytomskiej (dziś można ujrzeć jedynie jego kopię), przed którym już w XV. wieku mieszkańcy miasta modlili się w sytuacjach zagrożenia, m. in. w czasie najazdu husytów w 1430 roku. Dla ludzi w tamtejszych czasach pełnił on bardzo dużą rolę w utrzymywaniu wiary w społeczeństwie. Był on także magnesem dla wszystkich ludzi, którzy gromadzili się właśnie w jednym miejscu na wspólną modlitwę.
Rozbudowa Kościoła za czasów proboszcza Józefa Szafranek
Kościół Mariacki w Bytomiu to miejsce, gdzie w XIX. wieku urzędował jeden z najlepszych bytomskich proboszczów – ksiądz Józef Szafranek. To właśnie za jego „rządów” na tutejszym probostwie kościół został powiększony, zyskując swój obecny, neogotycki kształt. Drugim wybitnym proboszczem, który opiekował się świątynią, był ksiądz – poeta Norbert Bończyk, znany piewca Miechowic (dzisiejszej dzielnicy Bytomia) określany mianem „Śląskiego Homera”.