Miasto Bytom oraz województwo śląskie przejmuje Elektrociepłownie Szombierki

Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki trafi w ręce miasta Bytom oraz województwa śląskiego. Taką decyzje podjęli radni sejmiku. Uchwała została przegłosowana praktycznie jednogłośnie.

Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki

Elektrociepłownia została wybudowana w 1920 roku. Obecnie znajduje się w nienajlepszym stanie i tak naprawdę oczekuje wręcz natychmiastowego remontu oraz zabezpieczenia, ponieważ stwarza zagrożenie. Obiekt od 2016 roku znajdował się w posiadaniu spółki Rezonator, która zapowiadała utworzenie tam centrum rozrywkowo-kulturalnego. Tak się jednak nie stało, a z powodu tego, że obiekt jest naprawdę zabytkowy, to o jego przejęcie walczyło miasto Bytom.

Po latach walki w końcu udało się wspólnie z województwem śląskim przejąć monumentalny gmach. Dodajmy, że znajduje się on na liście zabytków europejskich, które są najbardziej zagrożone zniszczeniem. Zaznaczmy, że to jedyny na tej liście obiekt związany z przemysłem.

Polski zabytek przemysłowy zostanie uratowany

Przejęcie Elektrociepłowni Szombierki przez miasto Bytom oraz województwo śląskie oznacza, że gmach zostanie uratowany. Już niedługo powinny rozpocząć się prace związane z zabezpieczeniem całego terenu. Następnie planowane są prace remontowe, które pozwolą przywrócić dawny blask Elektrociepłowni.

Dodajmy, że przejęcie Elektrociepłowni Szombierki wciąż nie jest do końca rozwiązane. Obecnie obiekt bierze udział w postępowaniu komorniczym. Mimo wszystko marszałek Chełstowski zaznacza, że ma on nadzieję na dojście do porozumienia z osobami, które w obecnym momencie są właścicielami Zabytku Elektrociepłowni Szombierki.