Czy Bytom rzeczywiście jest miejscem dla „osób kulturalnych”?

Od dosyć dawna Bytom promuje się jako miasto „silne energią kultury”, w którym każdy miłośnik sztuki znajdzie dla siebie coś godnego uwagi. I choć wielu mieszkańców miasta na co dzień owej kultury na bytomskich ulicach nie doświadcza, coś w tym haśle jest. Jednak co dokładnie? Czy naprawdę o Bytomiu można powiedzieć wiele dobrego jeśli chodzi o wydarzenia kulturalne i nie tylko? Sprawdźmy to.

Instytucje kulturalne w Bytomiu

Kulturę i sztukę w Bytomiu promuje dziś kilka „miejscowych” instytucji. W zasadzie już samo wymienienie ich może pomóc nam w wysnuciu teorii, co do poprawności hasła, którym promuje się Bytom.

Przede wszystkim jeśli chodzi o lokalne instytucje kulturalne, to są to współczesne galerie sztuki, wśród których na uwagę zasługują „Stalowe Anioły” oraz „Kronika”. Działalność, dobrze znaną w regionie, prowadzą również takie instytucje, jak Bytomska Szkoła Baletowa oraz Bytomskie Centrum Kultury.

Bytom może się również pochwalić Bytom tak znanym miejscem, jak Śląski Teatr Tańca. We wszystkich wymienionych obiektach czeka na gości wiele atrakcji oraz imprez i wystaw. Warto czasem zajrzeć również do Biura Promocji Miasta, w którym często organizowane są spotkania autorskie z tymi, którym udało się wydać ciekawą książkę o historii miasta, jego ciekawostkach i najważniejszych obiektach. O tym fakcie wciąż nie wie sporo osób, a naprawdę takie spotkania autorskie są świetną okazją na to, aby spotkać interesujące osoby o podobnych zainteresowaniach.

W Bytomiu znajduje się jednak coś, co jest bardzo ważną instytucją nie tylko w skali regionalnej, ale także ogólnopolskiej. Po prostu prawdopodobnie nic nie jest w stanie przebić Opery Śląskiej, którą do Bytomia przeniesiono z Katowic zaraz po zakończeniu II wojny światowej. Ta instytucja miała podziałać w Bytomiu tymczasowo, jednak w rzeczywistości została już na stałe. I z pewnością dobrze się stało, bo dziś jest ona jednym z symboli miasta.

Czy Bytom faktycznie ma podstawy do promowania się pod hasłem „silna energia kultury”?

Dla wielu osób promowanie się miasta Bytom pod hasłem „silna energia kultury” jest dosyć odważnym posunięciem. Jednak nie ma co ukrywać, że Bytom naprawdę wyróżnia się na tle innych miast w regionie, a nawet w całej Polsce pod względem wielu instytucji kulturalnych. Coraz częściej aktywizowane są tutaj społeczności związane z kulturą, a świetnym dowodem na to są chociażby wymienione w niniejszym artykule spotkania autorskie, które organizowane są w Biurze Promocji Miasta.