Kolejne zatrzymania w sprawie korupcji w górnictwie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonują kolejnych zatrzymań w sprawie łapówek w górnictwie. Mowa o łapówkach, które były oferowane i wręczane osobom odpowiedzialnym za przydzielanie zleceń na pracy rozbiórkowe i budowlane w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu.

Śledztwo w sprawie korupcji w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A.

Od dłuższego czasu trwa śledztwo w sprawie korupcji, która najprawdopodobniej miała miejsce w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu. Sprawa dotyczy osób, które miały przydzielać zlecenia budowlane i rozbiórkowe konkretnym podmiotom, w zamian za łapówkę. Jest to ewidentne nadużycie udzielonych uprawnień, a także działania na niekorzyść spółki, ponieważ takie zachowania mogły wyrządzić szkodę majątkową i straty finansowe w spółce.

Kolejne zatrzymania CBA i szansa dla pozostałych osób

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego już w grudniu ubiegłego roku zatrzymali mężczyznę praktycznie na gorącym uczynku. Mężczyzna przyjął łapówkę w wysokości 30 tysięcy złotych. Potem następowały kolejne zatrzymania, a teraz funkcjonariusze zatrzymali aż 7 osób, które są zamieszane w sprawę.

Sprawa wciąż jest rozwojowa i funkcjonariusze CBA nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie. Dlatego już teraz dają oni szansę wszystkim osobom, które są zamieszane w działania korupcyjne, aby same zgłosiły się i złożyły zeznania. Dzięki temu będą mogli skorzystać z tzw. klauzuli niekaralności. Jeśli osoba ujawni wszystkie istotne dla sprawy okoliczności i informacje dotyczące przestępstwa, to automatycznie może skorzystać z klauzuli niekaralności wynikającej z artykułu 229 paragrafu 6 kodeksu karnego.