Chcesz sprzedać mieszkanie? To musisz wiedzieć

Sprzedaż mieszkania nie jest zadaniem łatwym. Mimo to, dziś coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzenie tego procesu samodzielnie bez udziału pośrednika nieruchomości. Powodem jest przede wszystkim chęć zaoszczędzenia na prowizji, którą musielibyśmy wypłacić pośrednikowi po pomyślnym zrealizowaniu transakcji. Decydując się na samodzielną sprzedaż mieszkania powinnyśmy pamiętać o kilku podstawowych krokach.

Prowizja pobierana przez biura pośrednictwa waha się od 2% do 3% wartości ustalonej przez nas ceny. Zdarzają się też sytuację kiedy prowizja sięga nawet od 5% do 6% ceny. Korzystając z usług agencji mamy pewność bezpiecznej transakcji i przeprowadzenia całego procesu bez szczególnego naszego uczestnictwa, co pozwala zaoszczędzić czas. Mieszkania na sprzedaż w Ciechanowie wymagają ogromnego zaangażowania i nie chodzi tylko o znalezienie kupca. Jeśli jesteśmy wystarczająco dyspozycyjni możemy jednak spróbować zmierzyć się z tym zadaniem.

Komplet dokumentów

Przygotowania do transakcji sprzedaży lokalu zaczynamy od skompletowania odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej tytuł prawny do nieruchomości. Niezbędne będą m.in. przydział spółdzielczy, akt notarialny i wypisy z księgi wieczystej. Dodatkowo sprzedając mieszkanie musimy posiadać także dokumenty potwierdzające koszty jego utrzymania. W przypadku kiedy dokonywaliśmy ostatnio remontów warto przygotować odpowiednie faktury i rachunki potwierdzające te działania.

Sprawdź mieszkania na sprzedaż w Bytomiu https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/bytom/

Odpowiednie przygotowanie mieszkania

Aby konkurować z atrakcyjnymi ofertami deweloperów bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie mieszkania. Na pierwsze oglądanie warto umówić się o takiej porze dnia, żeby okolica jak i klatka schodowa ładnie się prezentowały, a potencjalny kupiec nie musiał stać w korku. Lokal powinien zostać także ładnie wysprzątany, odświeżony i dobrze oświetlony. Kupujący bardzo często zwracają uwagę na detale, dlatego też warto zadbać o dobrze zamocowane klamki, zakręcone krany, żaluzje okienne oraz przede wszystkim o przyjemny zapach w mieszkaniu.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie jest oczywiście cena. Dobrze jest ją trochę podnieść, gdy nabywców będzie więcej, ale nie za wysoko, bo możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Daje to pole do negocjacji i pozwala zejść do ceny za którą realnie chcielibyśmy sprzedać nieruchomość. Z drugiej strony podając zbyt niską cenę lokalu możemy wzbudzić nieufność i podejrzenie istnienia wad ukrytych, których mieszkanie nie ma. Aby odpowiednio wycenić lokal warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy lub dokładnie prześledzić oferty w internecie lub skorzystać z tzw. internetowych kalkulatorów cen nieruchomości.

Wykonanie wszystkich napraw

Ważne jest także, aby przed podjęciem próby sprzedaży mieszkania naprawić w nim wszystkie usterki. Kupujący wszelkie wady wypunktuje, wyceni koszt ich naprawy i w ten sposób będzie miał podstawę aby negocjować obniżenie ceny.

Promocja lokalu

Wiadomo, że sprzedając jakikolwiek przedmiot bardzo ważna jest jego odpowiednia promocja. Promować lokal możemy praktycznie wszędzie, a największe możliwości daje nam internet. Zamieszczając ogłoszenie bardzo ważne jest umieszczenie zdjęć, które w znacznym stopniu dają klientowi pogląd na to, czy warto mieszkanie w ogóle oglądać.