Potentialne konsekwencje nieodpowiedzialnego żartu: Bytomianin za fałszywy alarm bombowy w sądzie grozi 8 lat więzienia

Zdarzyło się to pod koniec 2023 roku, kiedy do wydziału sądu rejonowego w Dąbrowie Górniczej wpłynęło zgłoszenie o potencjalnej bombie. Mężczyzna, który zadzwonił, twierdził, że w budynku sądu znajduje się ładunek wybuchowy. W odpowiedzi, policja rozpoczęła natychmiastowe działania w celu sprawdzenia prawdziwości tych informacji oraz zabezpieczenia obszaru. Po wnikliwym przeszukaniu okazało się, jednak, że cała sytuacja była bezpodstawna – zgłoszenie okazało się fałszywe i nie stanowiło żadnego zagrożenia dla otoczenia.

Pomimo tego, że zagrożenie było nieistniejące, procedury prawne i bezpieczeństwa wymagały od służb podjęcia wielu działań, które pochłonęły znaczne ilości czasu i środków. To z kolei doprowadziło do perturbacji w normalnym funkcjonowaniu sądu oraz spowodowało dyskomfort dla lokalnej społeczności.

Śledztwo dotyczące fałszywego alarmu bombowego prowadzili dąbrowscy detektywi. Ich dociekania doprowadziły do wykrycia tożsamości sprawcy. Okazało się, że autorem nieodpowiedniego żartu jest 40-letni mieszkaniec Bytomia. Mężczyzna został zatrzymany przez policję w środku tygodnia i usłyszał zarzut wywołania fałszywego alarmu. Za jego postępek grozi mu teraz kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Policja ostrzega, że fałszywe alarmy bombowe są nie tylko ekstremalnie nieodpowiedzialne, ale także stanowią poważne naruszenie porządku publicznego i wymagają natychmiastowej reakcji służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.