Wznowienie działania najkrótszej linii tramwajowej w Europie

Po ponad rocznej przerwie spowodowanej pracami remontowymi, linia tramwajowa numer 38 na ulicy Piekarskiej w Bytomiu została ponownie uruchomiona. Ze swoim zasięgiem 1350 metrów, była ona określana przez ekspertów za najmniejszą trasę tramwajową na Starym Kontynencie.

Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie, podczas rozmowy z dziennikarką RMF FM Anną Kropaczek, podkreślił, że ta niewielka linia stanowi swoiste unikum dla entuzjastów publicznego transportu. Przyjeżdżali tu miłośnicy komunikacji miejskiej z całego świata, w tym nawet z tak odległego kraju jak Australia – wyznał prezes.

Remont ulicy Piekarskiej pozwolił na wprowadzenie do użytku nowoczesnego taboru, ale starano się jednocześnie zachować tradycje. W dni ustawowo wolne od pracy, a więc niedziele i święta, pasażerów znów będą wozić historyczne tramwaje dwukierunkowe oznaczone symbolem „N”. Te podróże stanowią prawdziwą gratkę dla tych, którzy są sentymentalni wobec przeszłości.

Daniel Koźlik, który od 2017 roku obsługuje ten zabytkowy tramwaj, podkreślił unikalny charakter swojej pracy. Kierowanie tym pojazdem to niezwykle fascynujące doświadczenie. Nie ma tutaj miejsca na automatyzację, każda decyzja zależy bezpośrednio od motorniczego – wyjaśniał dziennikarce.

Interesującym odkryciem podczas remontu ul. Piekarskiej było natrafienie na historyczny wodociąg drewniany, datowany na XIX wiek. Jego fragmenty zostały odpowiednio zabezpieczone i udostępnione publiczności do oglądania.