Bytomskie działania "Trzeźwość": Kierowcy pod wpływem alkoholu zatrzymani na gorącym uczynku

Policjanci z Bytomia podjęli już od wczesnych porannych godzin wczoraj agresywne działania, mające na celu wykrywanie i eliminowanie kierowców będących pod wpływem alkoholu lub innych substancji o działaniu podobnym do alkoholu. Działania te, określane jako „Trzeźwość”, prowadzone były na terenie całego miasta. W wyniku tych działań skutecznie udało się zatrzymać dwóch kierowców nietrzeźwych oraz dwie osoby prowadzące pojazdy po spożyciu środków odurzających.

Funkcjonariusze z jednostki drogówki w Bytomiu razem z policjantami z lokalnych komisariatów przeprowadzili intensywne kontrole trzeźwości już od świtu, lokalizując się w kilku kluczowych punktach miasta. Celem tych działań była eliminacja z ruchu drogowego osób, które prowadziły pojazdy pod wpływem alkoholu lub innych zabronionych substancji, często określanych jako „podwójny gaz”.

Podczas przeprowadzonych kontroli, stróże prawa powstrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców i dwóch, którzy prowadzili pojazdy po spożyciu alkoholu. Na ulicy Wrocławskiej zatrzymano 30-letniego mężczyznę kierującego Toyotą, z poziomem alkoholu w organizmie przekraczającym pół promila. Kolejny kierowca, 44-latek, został zatrzymany na ulicy Kędzierzyńskiej w Bytomiu. W jego organizmie wykryto niespełna promil alkoholu.

Wszyscy zatrzymani za jazdę „na podwójnym gazie” zostali pozbawieni praw jazdy i teraz muszą liczyć się z konsekwencjami w postaci wysokich kar grzywny, a nawet do dwóch lat pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Pragniemy przypomnieć, że w Polsce dopuszczalny limit alkoholu dla kierowców wynosi poniżej 0,20 promila. Poziom alkoholu od 0,20 do 0,50 promila jest traktowany jako wykroczenie, a powyżej 0,50 promila jako przestępstwo. W każdym przypadku kierujący traci prawo jazdy, a decyzja o długości tego okresu zależy od sądu. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi do 2 lat pozbawienia wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pod wpływem środków odurzających jest karane w ten sam sposób.

Warto również przypomnieć, że od 14 marca obowiązuje nowe prawo zaostrzające kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu.