Zakończono proces zasiedlania odnowionych budynków na osiedlu Kolonia Zgorzelec

W ramach rewitalizacji osiedla Kolonia Zgorzelec, dwa odnowione budynki otrzymały nowych mieszkańców. W sumie osiem rodzin zainstalowało się w odrestaurowanych domach 17 maja, dzięki czemu wszystkie dostępne lokale są już zajęte. Nowi mieszkańcy mieli okazję spotkać się z prezydentem miasta, Mariuszem Wołoszem oraz jego zastępcą, Michałem Biedą.

Prace remontowe, które pochłonęły niemal 4 miliony złotych, przeprowadziło Przedsiębiorstwo Budowlane KORABUD Sp. z o. o. w dwóch historycznych budynkach na ulicach Kolonia Zgorzelec 27 i 28. Dzięki ich działaniom, osiem niezamieszkanych do tej pory lokali komunalnych zyskało nowe życie. Renowacja obejmowała zarówno charakterystyczne czerwone ceglane budynki, jak i przestrzeń wokół nich.

Do roku 2009 budynki te były stopniowo opuszczane przez mieszkańców, a na początku lat 90. zostały całkowicie wyłączone z użytkowania. Prace renowacyjne były skrupulatne i czasochłonne, obejmując takie aspekty jak poprawa przechylenia murów, izolacja ścian fundamentowych, wymiana stropów i dachów oraz renowacja piwnic.

Wszystkie działania były prowadzone pod ścisłym nadzorem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Remont objął też kompleksową renowację ceglanych elewacji, drzwi i okien oraz instalacji wewnętrznych.

Wśród nowych mieszkańców znalazły się rodziny, które, z powodu złego stanu technicznego swoich dotychczasowych domów, otrzymały prawo do zamieszkania w odremontowanych budynkach. Wśród nich była rodzina pani Adelajdy oraz pani Leokadii, które opuściły swoje stare domy ze względu na ich nieodpowiedni stan techniczny. Pani Sylwia również otrzymała nowe mieszkanie z dwiema sypialniami dla swojej rodziny, ze względu na specjalne potrzeby jej dziecka.

Jednym z najważniejszych dni dla pana Piotra było przeprowadzenie swojej licznej rodziny do nowego, dwupoziomowego mieszkania na odremontowanym osiedlu. Ich wcześniejszy dom również wymagał natychmiastowej ewakuacji z powodu złego stanu technicznego. Ich nowymi sąsiadami będą pani Małgorzata i jej rodzina, którzy również otrzymali nowy lokal po opuszczeniu poprzedniego miejsca zamieszkania.

Całość inwestycji wyniosła niemal 4 miliony złotych, z czego ponad 867 tysięcy złotych stanowił wkład własny gminy.