Ogrzewanie sieciowe w Bytomiu: późny start sezonu i rosnąca liczba użytkowników

Sezon grzewczy w Bytomiu tego roku rozpoczął się nieco później niż zwykle. Ta wyjątkowa sytuacja ma związek z przeprowadzonymi inwestycjami, które pozytywnie wpłynęły na rozwój systemu ciepłowniczego. Dzięki nim liczba gospodarstw domowych korzystających z ciepła systemowego wzrosła o 250 w porównaniu do poprzedniego roku.

Sławomir Kamiński, który prowadzi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Bytomiu od 23 lat, przyznaje, że nie doświadczył wcześniej tak późnego startu sezonu grzewczego. W momencie, gdy zarządcy nieruchomości zgłosili zapotrzebowanie na ogrzewanie, PEC Bytom był gotowy do działania.

Zgłoszenie potrzeby uruchomienia ogrzewania sieciowego jest odpowiedzialnością administratorów budynków, zarządców lub spółdzielni mieszkaniowej, którzy następnie informują PEC. Ze względu na obniżającą się temperaturę powietrza, ogrzewanie w większości budynków, jeśli nie we wszystkich, zostało już uruchomione.

Do sieci ciepłowniczej należącej do PEC Bytom obecnie podłączonych jest 37,5 tys. mieszkań w Bytomiu oraz 2,3 tys. w Radzionkowie. W samym tylko 2021 roku system ogrzewania został rozszerzony o 19 nowych budynków, w tym 18 w Bytomiu, co daje łącznie dodatkowe 258 gospodarstw domowych.

W chwili obecnej trwają prace przyłączeniowe przy kilkunastu ulicach, a koszt tegorocznych inwestycji przekroczył już 7 milionów złotych.