Bytom stawia pierwsze kroki ku wprowadzeniu miejskiego programu in vitro

Planowana jest inauguracja programu terapii niepłodności za pomocą metody in vitro w mieście Bytom. W tym zakresie, Urząd Miejski zakończył już pracę nad odpowiednim dokumentem. Dodatkowo, reprezentanci lokalnego samorządu przewidzieli fundusze na wdrożenie i prowadzenie tego programu w następnych latach.

Podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek 28 sierpnia, radni z Bytomia podjęli decyzje dotyczące zmian w budżecie miasta, które pozwolą na finansowe wspieranie procedury in vitro. Środki przekazane na ten cel wynoszą 650 tys. złotych.

Sposób działania radnych Bytomia wpisuje się w trend obserwowany już w wielu innych samorządach. Plany miasta zakładają realizację programu, który umożliwi dofinansowanie procedur zapłodnienia pozaustrojowego dla par pragnących zostać rodzicami.

Program, nad którym pracował bytomski samorząd, opiera się na wcześniej stworzonym projekcie, który jest obecnie realizowany w Łodzi. Jego twórcą jest prof. Sławomir Wołczyński, zatrudniony w Klinice Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Początek działań mających na celu wprowadzenie programu polityki społecznej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Bytomia na lata 2023 – 2026”, został zainicjowany kilka miesięcy temu – taką informację przekazał urząd miasta.