Bytom przygotowuje się na wprowadzenie Metroroweru – nowego, innowacyjnego środka transportu

Po latach oczekiwania, mieszkańcy Bytomia będą mogli korzystać związanej z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią innowacji transportowej – Metroroweru. Do 2024 roku, projekt ten zostanie rozpoczęty, zapewniając mieszkańcom przewozy między 30 różnymi gminami Metropolii. System ten jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce i jednym z trzech największych w Europie, stanowiąc integralną część transportu GZM. Stworzenie takiego systemu umożliwi pokrycie swoim zasięgiem aż 31 gmin. Debiut Metroroweru ma miejsce 25 lutego w ośmiu miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które miały już do czynienia z systemem roweru miejskiego.

Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, podkreślił, że Metrorower to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Wypełni on lukę w ofercie publicznego transportu w regionie śląskim. Bytom stanie się jednym z miast, które wprowadzą ten system latem 2024 roku. Z założenia, system będzie obejmował 66 stacji rowerowych w Bytomiu, dostarczając mieszkańcom 662 rowery – dodaje prezydent Wołosz.

Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, podczas LXII sesji Zgromadzenia, która odbyła się 23 lutego, poinformował, że pełne uruchomienie Metroroweru w 31 gminach objętych projektem nastąpi do końca lipca 2024 roku. Po długich analizach prawnych i negocjacjach oraz dzięki dobrej woli firmy Nextbike udało się uzgodnić harmonogram uruchomienia systemu.

Obywatele Katowic, Sosnowca, Tychów, Gliwic, Zabrza, Chorzowa, Siemianowic Śląskich i Czeladzi – miast, które już korzystały z roweru miejskiego – już pod koniec lutego będą mogli skorzystać z nowych możliwości transportu Metropolii. W tych miastach trwa instalacja nowych stacji z charakterystycznym czarno-żółtym oznakowaniem Metroroweru. Te potężne totemy będą zawierać najważniejsze informacje dla użytkowników: dane na temat działania systemu, cennik i regulaminy.

Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu GZM, przypomniał że GZM istnieje już od 7 lat, mając za zadanie integrować rzeczy, które nie mają granic i nie ingerować w te, które powinny pozostać lokalne. W ten sposób powstał Metrorower – całkowicie zintegrowany system transportu, największy i najnowocześniejszy w Polsce. Rower, który jest integralną częścią tego systemu, to IV generacji SmartBike 2.0, lekki, zwinny, dynamiczny i wygodniejszy niż jakiekolwiek dotychczasowe rowery.

Dzięki Metrorowerowi, mieszkańcy miast GZM mogą przemieszczać się między nimi bez zwracania uwagi na granice gmin. System ten zastąpi wszystkie znane dotąd systemy rowerów miejskich, umożliwiając swobodne podróże bez obawy o przekroczenie granic miasta. Ważne jest jednak, aby pamiętać o oddaniu roweru we właściwym miejscu – na stacji. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwią wypożyczanie i oddawanie rowerów bez konieczności wpinania ich do stojaka.