Projekt "Bytom Miastem Karate" – popularyzacja i rozwój karate wśród mieszkańców Bytomia

„Bytom Miastem Karate”, projekt zrealizowany już czwarty raz, jest częścią Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Organizowany przez miejscowy klub MUKS Ippon, ma na celu nie tylko promowanie karate wśród bytomian, ale również tworzenie możliwości dla karateków do udziału w zawodach, które z roku na rok przyciągają coraz więcej zwolenników, szczególnie dzieci. Dnia 25 lutego odbyła się impreza, która łączyła w sobie specyfikę Mistrzostw Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym, a odbyła się ona w Hali na Skarpie w Szombierkach. Do udziału zgłosiło się blisko 500 entuzjastów karate.

Akcja ta jest realizowana po raz czwarty, jako część Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt składa się z kilku elementów – otwartych treningów, zawodów dla karateków i seminarium. W tym roku sensei Iwona Karwacka, prawdopodobnie najlepsza polska zawodniczka w kata z ubiegłych dekad, trenerka kadry narodowej i uznana pedagog, poprowadziła treningi. Jak mówi Janusz Sowa, prezes MUKS Ippon Bytom, takie wydarzenia to zawsze wielka dawka inspiracji dla tych, którzy trenują karate. Wiedza zdobyta podczas seminarium może być natychmiast wdrożona podczas startów w Mistrzostwach Województwa – dodaje.

Projekt „Bytom Miastem Karate” nie ogranicza się tylko do Mistrzostw Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym. Przede wszystkim, obejmuje on otwarte warsztaty i konkursy dla mieszkańców Bytomia oraz różnego rodzaju animacje, gry i zabawy. Dodatkowym punktem programu było spotkanie z sensei Iwoną Karwacką, wielokrotną medalistką mistrzostw świata i Europy, które odbyło się w ramach seminarium. Zawodników karate mogliśmy też podziwiać podczas prezentacji na Mistrzostwach Województwa Śląskiego.

Podczas Mistrzostw Województwa Śląskiego w Karate Tradycyjnym mieliśmy okazję obserwować prezentacje zawodników zarówno z rocznika 2017 i młodszych, jak i tych najbardziej doświadczonych. Konkurencje obejmowały kihon w ruchu, kata, kumite, kumite kogo i jiyu kumite. W konkurencjach brały udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Na zawodach wystąpiło ponad 200 uczestników, natomiast w całym wydarzeniu udział wzięło prawie 500 miłośników karate.

Zawody były organizowane przez bytomski klub MUKS Ippon, znanego zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prezesem klubu jest Janusz Sowa, trener kadry narodowej juniorów Polskiego Związku Karate Tradycyjnego. Klub jest jednym z najlepszych w kraju, prowadzi szkolenia nie tylko na terenie Bytomia, ale również w Katowicach i Tarnowskich Górach. Siedziba główna klubu znajduje się przy ulicy Strzelców Bytomskich 131. Sowa jest nie tylko trenerem kadry narodowej juniorów Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, ale także egzaminatorem krajowym i międzynarodowym sędzią tegoż związku. Klub posiada licencję Polskiego Związku Karate Tradycyjnego i jest członkiem-założycielem Śląskiego Okręgowego Związku Karate Tradycyjnego z siedzibą w Bytomiu.

Na koniec warto dodać, że zawodnicy z bytomskiego klubu zdobyli mnóstwo złotych, srebrnych i brązowych medali na różnych mistrzostwach – świata, Europy, Polski, a także w Pucharze Polski, Europy, świata oraz na Akademickich Mistrzostwach Polski i Śląska.