Zakończenie projektu edukacyjnego na rzecz zdrowszego stylu życia dla dzieci w dziewięciu przedszkolach w Bytomiu

W dziewięciu przedszkolach miejskich w Bytomiu zrealizowany został ambitny projekt o nazwie „Przedszkolaczek na tropie zdrowego żywienia”. Celem tego przedsięwzięcia było wprowadzenie nowych narzędzi kuchennych, dydaktycznych i ogrodniczych, które miały służyć do rozwijania umiejętności samodzielności w kuchni oraz propagowania nauki o zdrowym odżywianiu.

Projekt z powodzeniem zakończył się w Przedszkolach Miejskich numer: 2, 4, 8, 18, 30, 25, 52, 53 i 59. W ramach tego programu placówki zostały wyposażone w nowoczesne sprzęty gastronomiczne, które są obecnie wykorzystywane podczas zajęć edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia. Przykładem takiego zastosowania jest Przedszkole Miejskie nr 59, gdzie co tydzień odbywają się dodatkowe zajęcia pod nazwą „Mały Kucharzyk”.

Aleksandra Klimkiewicz, dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 59, podkreśla znaczenie tych zajęć. Dzieci uczą się przygotowywać zdrowe przekąski, poznają nowe smaki i odkrywają wiele ciekawych aspektów związanych z prowadzeniem zdrowego stylu życia. W ramach kontynuacji tego projektu planowane są również spotkania z dietetykami dla dzieci i ich rodziców.

Ale to nie wszystko. Oprócz sprzętu kuchennego, takiego jak miksery, blendery czy wyciskarki wolnoobrotowe, przedszkola otrzymały też programy komputerowe do układania jadłospisów oraz wyposażenie dla dziecięcych ogródków, w których pod okiem nauczycieli będą pielęgnować swoje eko-uprawy. Dodatkowo przedszkola otrzymały mini szklarnie, obserwatoria mrówek, laboratoria do podziemnej obserwacji oraz deszczomierze i zegary słoneczne.

Całościowy koszt realizacji projektu wyniósł prawie 379 tysięcy złotych. Za jego implementację opowiedziało się 1128 osób.