Zabezpieczenie firmy – niezbędne działania w obliczu potencjalnych zagrożeń

Przedsiębiorstwa mają do zaoferowania nie tylko wartości materialnej, ale również cenne informacje. Podobnie jak w domach, kluczowym elementem bezpieczeństwa są solidne drzwi i okna. Niemniej jednak, to nie wystarcza do całkowitego zabezpieczenia przed włamaniami. Potrzebne są dodatkowe środki ostrożności, które powinny być wdrożone przez każdego właściciela firmy.

W wielu przypadkach, firmy stają się łakomym celem dla przestępców. Składowane tam majątki, informacje i gotówka zwabiają złodziei. Najpopularniejszym łupem są sprzęty komputerowe, telefony, kasy fiskalne i inne urządzenia, które można łatwo zbyć na rynku wtórnym. Jesień i zima, z ich wcześnie zapadającymi zmrokami, są okresami szczególnie sprzyjającymi włamaniom. Dlatego właściciele firm powinni podjąć wszelkie możliwe środki ostrożności, aby chronić swoje dobra. Mimo że koszt zabezpieczeń może być wysoki, warto pamiętać, że złodziej często ocenia ryzyko przed popełnieniem przestępstwa. Odpowiednie zabezpieczenia mogą więc zniechęcić przestępców do wyboru danej firmy jako celu.

Pierwszym krokiem w zabezpieczaniu obiektu powinna być instalacja solidnych drzwi i okien antywłamaniowych, rolet antywłamaniowych, a także ogrodzenia i oświetlenia terenu.

Do dodatkowych środków zabezpieczeń, które mogą zwiększyć skuteczność podstawowych środków, należą system alarmowy, monitoring czy systemy kontroli dostępu. Kolejnym krokiem może być inwestycja w zaawansowany system alarmowy z monitoringiem wizyjnym i powiadomieniami do firmy ochroniarskiej. Dla firm szczególnie korzystna może okazać się ochrona stacjonarna, która pozwoli na ciągły nadzór nad obiektem poprzez regularne obchody oraz kontrola dostępności terenu.

Niestety, nawet najlepsze technologie zabezpieczające nie dają gwarancji pełnego bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia włamania, należy natychmiast zgłosić incydent Policji i udostępnić wszystkie materiały dowodowe, takie jak nagrania z monitoringu. Ważne jest, aby nie dotykać niczego na miejscu zdarzenia przed przybyciem policji – może to utrudnić lub nawet uniemożliwić znalezienie sprawcy. Wchodzenie na teren firmy bez obecności policji, zwłaszcza jeśli włamanie miało miejsce niedawno, może stwarzać dodatkowe ryzyko – przestępcy mogą jeszcze przebywać w środku.