Organizowane po raz piąty przez bytomski lokal, mikrodotacje stały się źródłem finansowania dla zróżnicowanych projektów. Wśród nich znalazły się zarówno zielone podwórka, warsztaty artystyczne i pikniki, jak również działania skierowane na promowanie zdrowia psychicznego.
– Piąta odsłona konkursu na lokalne inicjatywy dowiodła, że małe społeczności miejskie są coraz bardziej aktywne. Tegoroczny konkurs zgromadził 46 wniosków, spośród których komisja wyłoniła 26 dofinansowanych projektów. Z tej puli, 20 to projekty społeczne i sześć inwestycyjne – podkreśla Magdalena Koloch, przedstawicielka bytomskiego lokalu.
Łącznie na realizację pomysłów mieszkańców Bytomia przeznaczono 80 tysięcy złotych. Wolne Stowarzyszenie Zielonych Artystów otrzymało środki na Zieloną Stefę Sztuki, a Fundacja Osobliwości będzie realizować projekt Mozaikowa Witryna Bytomska. Inwestycję w postaci mozaikowych ozdób miejskich przeprowadzi także Fundacja Śląskie Obrazy oraz Stowarzyszenie Miasto dla Mieszkańców.
W ramach regrantingu powstanie również dwa zielone podwórka, które będą wynikiem działania Fundacji Dajsobie oraz Stowarzyszenia Miasto dla Mieszkańców.
Wśród społecznych projektów, które uzyskały dofinansowanie, znajdują się artystyczne warsztaty integracyjne zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu. Stowarzyszenie Miłośników Rozbarku po raz trzeci zorganizuje Piknik na Placu Barbary. Ochotnicza Straż Pożarna Górniki będzie kontynuować swój projekt „CZADowej Akademii” skierowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych.
Wyróżnikiem tegorocznej edycji konkursu są projekty skupione na profilaktyce zdrowia psychicznego. Stowarzyszenie Kobieca Moc otrzymało dofinansowanie na realizację projektów Pomagamy mamie! oraz Senior sam w domu. Z kolei Stowarzyszenie Mecenasi Kultury zorganizuje projekt Uważne stawianie granic.
Na liście rezerwowej znajduje się dodatkowo 20 projektów. Jeśli niektóre z dofinansowanych projektów nie zostaną zrealizowane, dotacja trafi do wnioskodawców z listy rezerwowej.
Maksymalna kwota dotacji na działania społeczne wynosi 2,5 tysiąca złotych, a na projekty inwestycyjne do 5 tysięcy złotych. Konkurs na mikrodotacje jest organizowany przez Miasto Bytom w ramach Bytomskiego Funduszu Regrantingowego. Stowarzyszenie Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny działają jako operatorzy regrantingu.