PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły proces poszukiwania wykonawcy do przeprowadzenia remontu nastawni bramowej znajdującej się na terenie stacji kolejowej w Bytomiu. Prace mają być realizowane zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a ich zakończenie przewidziane jest na koniec bieżącego roku.
Nastawnia, będąca perłą modernistycznej architektury, powstała w latach 30-tych XX wieku. Nie tak dawno temu jej istnienie było zagrożone, ze względu na plany związane z modernizacją linii kolejowej Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie prowadzone przez PKP PLK, które zakładały wyburzenie tego obiektu.
Aktywność społeczników miejskich, wspierana przez lokalne władze oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zaowocowała wpisem całego budynku nastawni do rejestru zabytków w jesieni 2022 roku. Budynek został doceniony za swoją historyczną wartość, głównie jako symbol modernizacji i rozbudowy stacji kolejowej w Bytomiu, jak również za niepowtarzalne cechy architektoniczne i naukowe. Obiekt został uznany za cenny zabytek, mimo sprzeciwu PKP PLK, które argumentowało, iż nie spełnia on kryteriów do zasłużonego tytułu.
Wobec zmiany stanowiska przez kolej, teraz planowane są działania mające na celu ochronę nastawni. Wielokrotnie zapowiadano, że układ torowy na stacji PKP w Bytomiu zostanie dostosowany tak, aby był bezpieczny dla obiektu i jego użytkowników. W lipcu poprzedniego roku ogłoszono przetarg na wykonanie projektu remontu obiektu. Zgodnie z harmonogramem prace projektowe miały być zakończone przed końcem 2023 roku, natomiast prace remontowe miały być realizowane w kolejnych latach po uzyskaniu finansowania.
Proces poszukiwania funduszy okazał się owocny, co skutkowało ogłoszeniem przetargu na remont nastawni 9 lutego bieżącego roku. Planowane jest między innymi odnowienie elewacji i dachu oraz wymiana drzwi i okien. Wszystko to ma sprawić, że nastawnia stanie się ponownie wizytówką bytomskiej stacji. Na koniec przewidziano montaż nowego oświetlenia zewnętrznego, które podkreśli urok obiektu po zmroku. Prace mają być sfinansowane ze środków własnych PKP PLK.