Zbigniew Winiarski, pacjent Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, podczas konferencji prasowej w poniedziałek, podkreślił znaczenie edukacji na temat życia z koniecznością odżywiania się pozajelitowo. Wraz z innymi pacjentami szpitala planuje 30 września zdobyć szczyt góry o nazwie Szyndzielnia. To wydarzenie ma na celu pokazanie, że mimo konieczności korzystania z dożylnego sposobu odżywiania, można prowadzić normalne życie oraz spełniać swoje pasje.
Przez ostatnie pięć lat Poradnia Leczenia Żywieniowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu – największej tego typu placówce na Śląsku i jednej z największych w kraju – przyjęła ponad tysiąc pacjentów. Zmagają się oni z chorobami onkologicznymi czy też schorzeniami systemu trawiennego, które uniemożliwiają im spożywanie tradycyjnych posiłków w ciągu dnia. Dlatego pełnowartościowe odżywianie zapewniają sobie nocą.
Tomasz Pierściński, kierownik Poradni Żywienia Pozajelitowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu, podczas konferencji prasowej zauważył, że leczenie pozajelitowe nie jest powszechnie znane. Brakuje wiedzy na ten temat nie tylko wśród personelu medycznego, ale i pielęgniarek, lekarzy czy opiekunów pacjentów.
30 września planowany jest marsz na Szyndzielnię pod hasłem „Nie je, nie pije. Chodzi, bo żyje”. W trakcie tej górskiej wyprawy towarzyszyć będą im członkowie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Celem jest pokazanie, że choroby nowotworowe, naczyniowe czy układu pokarmowego nie są przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu i realizowaniu swoich pasji.
Marsz rozpocznie się o godzinie 11 pod Hotelem Szyndzielnia. Pomiędzy godziną 12 a 15 na terenie namiotów przed stacją kolejki zaplanowano Medyczną Strefę Relaksu z udziałem specjalistów z dziedziny fizjoterapii i dietetyki. O godzinie 14 wystąpi grupa Ko-Alicja podczas koncertu w Medycznym VIP Room przy stacji. Wydarzenie zakończy się o godzinie 16.