Świętowanie 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej na pikniku ,,Posmakujmy Europy w Bytomiu"

W niedzielę, 28 kwietnia 2024 roku, miasto Bytom będzie świętować dwudziestolecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej poprzez organizację pikniku o nazwie ,,Posmakujmy Europy w Bytomiu”. Senator Halina Bieda, jedna z osób stojących za tym wydarzeniem, pozytywnie zachęca do korzystania z bogactwa kulturowego naszego kontynentu.

Impreza zostanie zainaugurowana o godzinie 10:00 przy ulicy Wojciecha Kilara, w pobliżu Teatru Rozbark i Skarpy Bytomskiej. W planach są m.in. wspólne gotowanie pod okiem Kuby Steuermarka, pokazy i występy artystów z Teatru Rozbark oraz Opery Śląskiej. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział również w grze terenowej oraz konkursie na najbardziej oryginalne europejskie nakrycie głowy.

Pomysłodawcami tego wyjątkowego pikniku są senator Halina Bieda, władze miasta Bytom, Opera Śląska, Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom oraz Teatr Rozbark. Celem wydarzenia jest prezentacja różnorodności kulturowej Europy i pokazanie, jak przemienił się Bytom dzięki funduszom unijnym w ciągu ostatnich 20 lat. Na pikniku nie zabraknie muzyki, tańca, kulinariów oraz nieco historii.

Program dnia zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Po otwarciu obchodów o godzinie 10:00 polonezem, odbędzie się europejskie śniadanie z Kubą Steuermarkiem, na które zaproszeni zostali artyści, dziennikarze, nauczyciele, politycy oraz służby mundurowe. Następnie przewidziane są występy artystów Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, Tomasza Herisza (program Erasmus) oraz Opery Śląskiej. Konkursy, wręczenie nagród i koncert orkiestry reprezentującej Wojewódzką Komendę Policji w Katowicach to tylko kilka atrakcji zaplanowanych na ten dzień.

Piknik będzie również towarzyszyć Dzień otwarty w bytomskich instytucjach finansowanych ze środków unijnych. Otwarte zostaną drzwi m.in.: Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom oraz Centrum Integracji Społecznej. Goście będą mogli uczestniczyć w darmowych warsztatach rękodzielniczych oraz skorzystać z bezpłatnego zwiedzania miejsc takich jak Teatr Tańca i Ruchu Rozbark czy Opera Śląska.