Zielone oblicze Bytomia. Z wizytą w Parku Miejskim

Choć Bytom jest miastem kojarzonym głównie z kopalniami, to tak naprawdę nie brak na jego terenie pięknych parków. Tym, który zasługuje na szczególne wyróżnienie, jest Park Miejski im. Franciszka Kachla. Swą popularność zawdzięcza on korzystnej lokalizacji w centrum miasta, bliskości Urzędu Miejskiego oraz ciekawej historii. 

Wyjątkowy Park Miejski w Bytomiu

Na terenie Bytomia znajduje się wiele cennych miejsc oraz obiektów. Już sam Urząd Miasta jest ciekawym zabytkiem, pochodzącym z przełomu XIX i XX wieku, a przecież na terenie Parku Miejskiego czekają i inne atrakcje. Wielkim zainteresowaniem cieszy się tu również kąpielisko miejskie, które udostępniono mieszkańcom Bytomia w okresie międzywojennym. Na terenie parku powstały też stawy, grobla oraz dość gęsta sieć spacerowych alejek.

Historia bytomskiego Parku Miejskiego

Park ten liczy sobie ponad 40 ha powierzchni i jest jednym z najstarszych parków miejskich, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Założony został w latach 40-tych XIX wieku jako park krajobrazowy. Co ciekawe, park ten powstał na terenach podarowanych miastu przez Huberta von Tiele-Wincklera. I tak dawny las dworski oraz nieużytki po dawnej kopalni galmanu „Teresa” przemieniły się w miejsce, które do dziś służy mieszkańcom Bytomia jako miejsce wypoczynku i rekreacji. 

Na terenie parku znajdował się staw, po którym można było pływać gondolami. W jego pobliżu znajdował się niewielki ogród zoologiczny, którego fundatorem był Ignatz Hakuba – bytomski bogacz i filantrop. ZOO to przetrwało do lat 60-tych XX wieku. Z czasem w miejscu dawnego wybiegu dla niedźwiedzi powstała letnia kawiarnia „Pod misiami”, która ozdobiona jest rzeźbami przedstawiającymi niedźwiedzie. Duży staw, nad którym przeprowadzony został most, zwany był z kolei Stawem Łabędzim. W jego pobliżu w 1901 roku stanął drewniany kościółek św. Wawrzyńca z XVI wieku, przeniesiony do Bytomia z Mikulczyc. Kościół ten pełnił jednocześnie rolę miejsca pamięci, które miało przypominać o mieszkańcach Bytomia poległych w I wojnie światowej. Kościół ten zajmował ważne miejsce w bytomskim parku aż do 1982 roku, kiedy to został zniszczony przez pożar.