Zabytkowa Górnośląska Kolej Wąskotorowa w Bytomiu

Górnośląska Kolej Wąskotorowa to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych, jakimi może się pochwalić województwo śląskie. Zabytkowa Górnośląska Kolej Wąskotorowa kojarzona jest głównie z miastem Bytom, ponieważ to właśnie tutaj znajduje się miejsce zwiedzania. Ten wyjątkowy zabytek techniki to idealna propozycja dla tych, którym marzą się oryginalne i pełne wrażeń wycieczki po Śląsku. Co warto wiedzieć na temat tej niezwykłej atrakcji?

Kilka słów o Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej

Mieszkańcy Bytomia być może nie do końca zdają sobie sprawę z zabytku o ogromnej wartości, który znajduje się na terenie ich miasta. Zresztą osoby, które nigdy nie słyszały o tym zabytku, również mogą nie zdawać sobie sprawy o jego wartości. Stąd też na początku należy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Górnośląska Kolej Wąskotorowa cieszy się aż tak wielkim zainteresowaniem ze strony turystów?

Przede wszystkim należy nadmienić fakt, że Górnośląska Kolej Wąskotorowa to zabytek techniki, który ma wyjątkową wartość. Dlaczego? Bo jest to jedyna tego typu atrakcja w Polsce. Warto też podkreślić, że jest to najstarsza wciąż działająca kolejka wąskotorowa na świecie. I choć dziś Górnośląska Kolej Wąskotorowa działa tylko w sezonie turystycznym, jest ona wyjątkowym skarbem.

Turystyczne wycieczki Górnośląską Koleją Wąskotorową

Wycieczki tą kolejką to idealna propozycja dla tych, którzy chcą wybrać się z Bytomia do pobliskiego Miasteczka Śląskiego. Jazda na tym odcinku to piękne widoki – nie tylko na śląskie miasta, ale i na te obiekty, które związane były z dawnym przemysłem. Trasa prowadzi przecież przez słynne „Dolomity”, mija też tereny zabytkowej kopalni srebra w Tarnowskich Górach.

Podczas pokonywania kolejnych kilometrów trasy można naprawdę spotkać po drodze wiele ciekawych miejsc, a także nacieszyć oko pięknymi krajobrazami. A co z rozrywką i dobrą zabawą? Latem można się dzięki tej kolejce dostać w rejon jednego z najpopularniejszych miejsc wypoczynku i rekreacji w tej części Śląska, czyli nad zalew Nakło – Chechło.