Trzecia edycja konkursu literackiego inspirowanego miastem Bytom została zakończona. Konkurs, który skierowany był do artystów pragnących przedstawić własną interpretację rzeczywistości w Bytomiu za pośrednictwem krótkich historii, przyciągnął ponad 250 twórczych prac. Spośród nich, jury wyłoniło najbardziej przejmujące i wyjątkowe, a dodatkowo wyróżniło siedem innych dzieł.
Konkurs „Bytom w 100 słowach” ma już swoją trzyletnią tradycję, z poprzednimi edycjami zorganizowanymi w latach 2018 i 2020. Uczestnicy byli zobligowani do stworzenia krótkich opowieści nie przekraczających stu słów, które musiały odwoływać się do miasta Bytomia. Ponadto, utwory nie mogły być wcześniej publikowane gdziekolwiek indziej. Forma narracji była dowolna, a autorzy mogli korzystać zarówno z języka polskiego, jak i gwaru śląskiego.
Głównym celem konkursu było zachęcenie twórców do odważnego wyrażania siebie oraz pokazanie, że nie trzeba być zawodowym pisarzem, aby umiejętnie opisać własne doświadczenia. Historie te ilustrują wpływ, jaki na nasze życie miała pandemia, zmiany spowodowane wojną na Ukrainie i napływem uchodźców, a także odzwierciedlają nasze marzenia i obawy.
– W poprzednich edycjach konkursu większość prac nadesłanych była przez mieszkańców Bytomia, natomiast zdarzały się też prace z Zabrza czy Gliwic. Na tegoroczną edycję natomiast prace nadesłały osoby z niemal całej Polski, m.in. z Warszawy, Lublina, Gdańska, Włocławka, Ciechanowa. W sumie otrzymaliśmy ponad 250 prac, co jest rekordowym wynikiem. Dla porównania – w pierwszej edycji wpłynęło około 70 prac – wyjaśniła Ewa Pelc, organizatorka konkursu.
Z wszystkich zgłoszonych utworów literackich jury dokonało selekcji tych najbardziej interesujących. Najwyższe laury zdobyło opowiadanie „Zawał” autorstwa Romana Kocura z Zabrza. Drugie miejsce przyznano historii o tytule „Owa ona”, której autorką jest Katarzyna Mazur z Bytomia oraz opowieści „Szkoła Muzyczna”, napisanej przez Elizę Studzińską z Włocławka.
Ze względu na wysoki poziom konkursu, jury podjęło decyzję o wyróżnieniu dodatkowych siedmiu prac, które zostały stworzone przez twórców z różnych zakątków Polski.
Uroczyste gratulacje dla wszystkich uczestników złożyły osoby pełniące ważne funkcje w mieście Bytom: zastępca prezydenta Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski oraz senator RP Halina Bieda.
Organizatorem konkursu była Liga Kobiet Nieobojętnych, a środki na jego realizację pochodziły z funduszy gminy Bytom.