Przygotowania do 17. Edycji Bytomskiej Jesieni Literackiej w pełni

W Beceku, jak zawsze o tej porze roku, trwają gorączkowe przygotowania do jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na mapie miasta: Bytomskiej Jesieni Literackiej. Jest to festiwal, który od wielu lat gromadzi w naszym mieście entuzjastów poezji. Tegoroczna, siedemnasta edycja wydarzenia rozpocznie się 22 listopada i potrwa do 26 listopada.

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu będzie XXVII Turniej Jednego Wiersza im. S. Horaka. Wyniki konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród laureatom odbędzie się w piątek, 24 listopada o godzinie 17:00 w Pałacu Miechowice.

41 edycja Bytomskiej Sceny Recytatora będzie doskonałą okazją dla młodych talentów do zaprezentowania swoich umiejętności przed szerszą publicznością. Również w tym roku tematem przewodnim jest twórczość laureatki Nagrody Nobla – Wisławy Szymborskiej. Zmagania uczestników zakwalifikowanych do udziału w kontekście będzie można obserwować już 22 listopada o godzinie 16:00 w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1.

W dniu następnym, 23 listopada o godzinie 18:00, na scenie Beceku zostanie wystawiony spektakl teatralny „Wehikuł czasu Szymborskiej”. To przedstawienie taneczne, które zainspirowane jest twórczością noblistki, a jego współczesny przekaz jest czytelny dla osób w każdym wieku. Spektakl ma na celu ukazanie wszechstronności i analitycznego umysłu poetki oraz jej głębokiej wrażliwości na otaczający świat.

Tegoroczna Jesień Literacka zakończy się w niedzielę 26 listopada o godzinie 17:00 koncertem poetycko-muzycznym, który jest niekonwencjonalnym świętowaniem 60-tych urodzin Wiesława Ciecieręgi. Towarzyszyć mu będzie premiera książki pt. „30 kwiatów”, dokumentującej trzy dekady istnienia Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach”.

Podczas koncertu wystąpią takie gwiazdy jak Martyna Ciecieręga-Wilk, Eliza Ćwięczek, Nikola Kapuścińska oraz Koncertowa Orkiestra Dęta „Power of Winds” pod dyrekcją Klaudiusza Jani. Partnerem tegorocznej edycji Bytomskiej Jesieni Literackiej jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.