Warsztaty tworzenia śląskiej palmy w Pałacu Miechowice: Spotkanie z kulturą i tradycją Górnego Śląska

23 marca, na dzień przed niedzielą palmową, Pałac w Miechowicach będzie miejscem rodzinnego spotkania z kultura Górnego Śląska. Podczas warsztatów „Ślōnsko palma musi być szumno”, prowadzonych przez Zofię Przeliorz i Leokadię Poskard, uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się, jak stworzyć tradycyjną śląską palmę.

Swoiści nauczyciele przybliżą skomplikowany proces tworzenia palmy, gdzie każdy element ma swoje symboliczne znaczenie. Istotnym punktem warsztatów będzie wyjaśnienie roli takich roślin jak jałowiec, który symbolizuje koronę cierniową, czy kokocz, z którego owoce są używane do produkcji różańców. Najważniejszy jednak będzie moment wyjaśnienia znaczenia lyski i tego, co powinno się zrobić z palmą po jej poświęceniu.

Podczas warsztatów nie zabraknie także innych tematów związanych ze śląskimi tradycjami wielkanocnymi. Dzięki Zofii Przeliorz, znanej regionalistce i gawędziarce, oraz jej córce Leokadii, uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajemnice śląskiego folkloru. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 10:00, a ich koszt wynosi 40 zł. Warsztaty potrwają 2 godziny.

Zofia Przeliorz jest dumna ze swojego śląskiego pochodzenia. Urodzona i wychowana w Żorach przekazała swoją pasję do historii i tradycji regionu także córce. Jest autorką książki „Dusza starego domu”, za którą w 2012 roku otrzymała nagrodę imienia Oskara Kolberga. Leokadia Poskart, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach, jest nie tylko współorganizatorką warsztatów, ale także podróżniczką, która odwiedziła aż 28 krajów na 4 kontynentach.