Śladami społeczności żydowskiej przez Bytom

Historia Żydów w Polsce jest bardzo bogata w sytuacje i wydarzenia najróżniejszego kalibru. W przeszłości ważnym miejscem dla Żydów było również miasto Bytom, w którym przebywało sporo osób z tej społeczności. Jednym z takich zakątków, gdzie na co dzień żyła społeczność żydowska jest znajdujący się w pobliżu Rynku Plac Grunwaldzki. To on dawniej stanowił najważniejsze miejsce dla bytomskiej gminy żydowskiej, a także to on ozdobiony był jedną z najpiękniejszych synagog, jakimi czarował do wybuchu II wojny światowej Górny Śląsk.

Społeczność żydowska w Bytomiu

Turyści przed przyjazdem do Bytomia na pewno wiedzą, że może on zaskoczyć wieloma wyjątkowymi miejscami. Na każdym kroku spotkać można tereny, w których nawet dziś odczujemy niezwykły charakter tego miasta. Jednak tylko nieliczni są świadomi tego, że historia miasta pisała się także głoskami społeczności żydowskiej. Dzisiaj również możemy odwiedzić pewne lokalizacje w mieście, które były ważne dla Żydów. Jednym z takich miejsc jest Plac Grunwaldzki, który na stałe zapisał się w głoskach miasta.

Historia Placu Grunwaldzkiego w Bytomiu

Plac Grunwaldzki jest miejscem, w którym najprawdopodobniej funkcjonował w okresie średniowiecza bytomski zamek książęcy. Wiadomo, że w XVIII wieku tereny tego placu były miejscem, w którym pruska kawaleria ćwiczyła podstawy jazdy konnej. W XIX wieku plac ten stał się ważnym miejscem dla bytomskiej społeczności żydowskiej.

W XIX wieku powstała tu synagoga, która została zniszczona w listopadzie 1938 roku, w czasie kryształowej nocy. O jej istnieniu przypomina obecnie skromna płyta pamiątkowa, ustawiona w miejscu dawnej synagogi. Umieszczony na niej napis oraz wizerunek zniszczonej synagogi są dziś jedynymi pamiątkami po tak ważnej niegdyś świątyni. Z pewnością warto się tu zatrzymać w czasie wycieczki po mieście i przyjrzeć skromnej tablicy pamiątkowej.