Rewitalizacja ulic w Bytomiu z myślą o tramwajach dzięki wsparciu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Bytom zamierza zrealizować plan przebudowy skrzyżowania ulicy Chorzowskiej z Arki Bożka. Głównym celem inwestycji jest zapewnienie priorytetu dla kursujących tam tramwajów. Kluczową rolę w realizacji tego projektu ma odegrać dotacja przekazana przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Wskutek tej decyzji, inne projekty, takie jak program modernizacji mieszkań, mogą otrzymać mniejsze dofinansowanie od Metropolii.

Podczas sesji zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaplanowanej na 24 kwietnia 2024 roku, przedstawiony zostanie projekt uchwały dotyczący przekazania Bytomiowi dotacji w wysokości prawie 640 tys. zł na realizację wspomnianej przebudowy skrzyżowania. Dzięki temu tramwaje korzystające z tego skrzyżowania zdobędą status priorytetowy.

Bytom już wcześniej korzystał z dofinansowania Metropolii na podobne inwestycje. Przykładem jest rok 2023, kiedy miasto otrzymało 1,9 mln zł na modernizację sygnalizacji świetlnej na 15 skrzyżowaniach, co miało na celu zapewnienie priorytetu dla ruchu tramwajowego.

Obecne środki finansowe zostaną wykorzystane na rozbudowę infrastruktury na linii tramwajowej nr 7. Zakłada się modernizację sygnalizacji na skrzyżowaniach pomiędzy placem Wolskiego a ulicami Miarki, Jagiellońską, Zabrzańską i Łagiewnicką, a także skrzyżowań Świętochłowickiej, Fabrycznej i Ludowej oraz Świętochłowickiej, Ostatniej i św. Piotra.

Rozbudowa będzie obejmować również skrzyżowania wzdłuż trasy linii nr 6, takie jak Wrocławskiej z Reją, Chorzowskiej z Miarki, Siemianowicką i Witczaka, Pszczyńskiej w Rozbarku oraz Chorzowskiej w rejonie Media Markt. Natomiast dla linii nr 19 planowane są prace na 8 skrzyżowaniach, które obejmują nie tylko rozbudowę sygnalizacji, ale również jej sterowników.

W ramach dofinansowania z GZM już w zeszłym roku planowano opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowań Strzelców Bytomskich i Narutowicza w Stroszku, Wrocławskiej i Łużyckiej w Śródmieściu oraz Chorzowskiej i Arki Bożka w Rozbarku. Celem tych inwestycji jest wprowadzenie priorytetu dla tramwajów.

Podczas najbliższej sesji zgromadzenia GZM planowane jest również wprowadzenie uchwały zmniejszającej Bytomiowi kwoty dotacji celowej udzielanej w lutym w ramach Funduszu Odporności. Dotacja na termomodernizację oraz zmianę systemów ogrzewania nieruchomości zlokalizowanych w Śródmieściu ma zostać obniżona z 1,8 mln zł do prawie 699 tys. zł. Podobne zmniejszenia dotyczą likwidacji niskiej emisji (z 650 tys. zł do 527,7 tys. zł) oraz modernizacji mieszkań (z 2,1 mln zł na 1,2 mln zł).