Podobnie do igrzyska olimpijskie, prawie 900 dżudoków zmierzy się w Mistrzostwach Bytomia

23 marca, nadchodząca sobota, przyniesie do Bytomia zmienną falę dżudoków, którzy przybywają z różnych zakątków Polski oraz Europy. Przybywają, aby konkurować w jednym z najbardziej prestiżowych i istotnych zawodów na skalę krajową – Bytom Judo Open, będącego elementem International Judo League.

W zawodach biorą udział dżudocy i dżudoczki przybyłe z różnorodnych państw Europy. Pierwsza runda tegorocznej edycji International Judo League, będącej najważniejszą ligą dla dzieci i młodzieży uprawiających judo na kontynencie europejskim, będzie miała miejsce właśnie w Bytomiu. Kolejne zawody odbędą się w takich miastach jak: Warszawa, Opole, Wrocław, Poznań i Gdańsk.

Międzynarodowe Mistrzostwa Bytomia odnotowują swój jubileuszowy dziesiąty rok obecności. W tym specjalnym wydarzeniu weźmie udział około 900 zawodników judo z Polski oraz innych państw Europy. Turniej ten zapowiada się szczególnie emocjonująco ze względu na umiędzynarodowienie drużyn – potwierdziły swój udział między innymi zespoły z Azerbejdżanu, Bułgarii, Włoch, Gruzji, Cypru, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Austrii, Słowenii, Czech, Słowacji oraz Wielkiej Brytanii.

„Po dziesięciu latach śmiało mogę powiedzieć, że pomysł na stworzenie International Judo League był strzałem w dziesiątkę. Koncepcja ligi przypadła do gustu wielu klubom w Polsce, co jest wyraźnie widoczne na podstawie stale rosnącej liczby uczestników turnieju” – mówi Wojciech Wysocki, twórca IJL i prezes UKS Feniks Bytom.

W Hali na Skarpie judocy będą rywalizować na 10 polach walki. Na matach pojawią się sędziowie o międzynarodowej renomie. Dodatkowo dwudniowe seminarium szkoleniowe poprowadzi doświadczony zawodnik i trener Piotr Sadowski, który jest siedmiokrotnym Mistrzem Polski i zdobywcą 7. miejsca w mistrzostwach świata oraz byłym trenerem reprezentacji olimpijskiej. Warto zauważyć, że z imprezy dostępny będzie online streaming.

Honorowy patronat nad wydarzeniem obejmie prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Turniej, którego organizatorem jest UKS Feniks Bytom, to nie tylko znakomita impreza sportowa, ale także doskonała okazja do promocji Bytomia. Dzięki prestiżowej randze turnieju, do Bytomia przybywa ponad 1000 osób (zawodnicy i trenerzy) z całego kraju i Europy.

„Jesteśmy dumni z faktu, iż poprzez organizację turnieju, od wielu lat przyczyniamy się do promocji miasta. Dzięki temu Bytom staje się jednym z istotniejszych punktów na mapie judo w Polsce” – dodaje Wojciech Wysocki.

Partnerem wydarzeń jest Urząd Miejski w Bytomiu. Początek zawodów zaplanowany jest na godzinę 8:50.