Ożywienie przestrzeni miejskiej Bytomia poprzez nietypowy projekt

W mieście Bytom, na ulicy Kwietniewskiego 11, nastąpiło uroczyste otwarcie niecodziennego miejsca rekreacji dla mieszkańców. Głównym punktem tego projektu jest odrestaurowana elewacja zabytkowej kamienicy z roku 1903, którą otacza plenerowy obszar rekreacyjny zamiast tradycyjnych mieszkań. Jest to niezaprzeczalnie wyjątkowe przedsięwzięcie.

Projekt ten wchodzi w skład większego unijnego planu zagospodarowania przestrzeni miejskich w Śródmieściu Bytomia, mającego na celu integrację społeczną. Z niecierpliwością obserwowaliśmy postęp prac od ich początku i jesteśmy zdumieni efektem końcowym – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Przedsięwzięcie obejmowało odnowienie obszaru o powierzchni niemal 1800 metrów kwadratowych, na którym dawniej stały kamienice. Po nich pozostał jedynie budynek z roku 1903, którego największym atutem była bogato zdobiona elewacja frontowa. Z powodu złego stanu technicznego, kamienicę rozebrano, zachowując tylko tę wartościową część, która została starannie odrestaurowana pod nadzorem konserwatora zabytków.

Nabycie tego terenu miało na celu przekształcenie go w coś pozytywnego dla całego miasta. Od samego początku pragnęliśmy stworzyć coś nietypowego i kontrastującego z otoczeniem – mówi Krzysztof Grzelczak. Jako że teren ten graniczy z należącym do naszej firmy budynkiem Starej Poczty na ulicy Piekarskiej, stanowi on doskonałe zaplecze, ale przede wszystkim jest dostępny dla wszystkich mieszkańców – dodaje.

Budowniczowie musieli stanąć naprzeciw wyzwaniu zabezpieczenia zewnętrznej ściany za pomocą stalowej konstrukcji, którą umieszczono aż 11 metrów pod ziemią. Jak tłumaczy Paweł Kucab, wykonawca inwestycji i właściciel firmy Efekt Sp. z o.o., takie rozwiązanie było konieczne ze względu na niestabilność gruntu, spowodowaną historycznie istniejącą tutaj średniowieczną fosą.