Odnowa kamienic w centrum Bytomia – piękno secesji odzyskuje blask

Rozpoczęty został proces ożywiania śródmieścia Bytomia, dzięki któremu zabytkowe kamienice, takie jak ta na ulicy Piłsudskiego 44, datująca się z początków XX wieku – okresu dominacji stylu secesyjnego w architekturze, są poddawane renowacji.

Prace renowacyjne właśnie dobiegły końca. Fundamenty budynku zostały zaizolowane, stropy i dach wymieniono, a wszystkie cenne zabytkowe elementy, takie jak drzwi, okna, ramy czy okładziny i listwy dekoracyjne, zdemontowano celem przeprowadzenia konserwacji. Ponadto odnowiono detale metaloplastyczne. W najbliższym czasie planowane jest zagospodarowanie terenu wokół wejścia do kamienicy.

Przed rozpoczęciem prac remontowych, kamienica była jednym z najbardziej zniszczonych budynków na ulicy Piłsudskiego, częściowo ze względu na swoje położenie w najniższym miejscu ulicy, co powodowało częste zalania podczas opadów deszczu.

Kamienica charakteryzuje się unikalnymi elementami architektonicznymi, takimi jak zaokrąglone okna, ozdoby z glazury i mozaiki, między innymi na balustradach. Jednym z ciekawszych elementów budynku jest dobudowana lukarna, konstrukcja umieszczona w dachu służąca do doświetlania poddasza.

Podczas prac renowacyjnych odkryto na sklepieniu sieni polichromie – wielobarwne zdobienia malarskie. „Po zbadaniu odsłoniętych fragmentów malowideł, skierowaliśmy prośbę do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zaleceń dotyczących konserwacji tych zdobień, a także rekonstrukcji w miejscach, gdzie dekoracje malarskie uległy ubytkowi” – informuje Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

W ramach całego projektu rewitalizacji śródmieścia planowane jest odnowienie siedmiu kamienic i 70 mieszkań. Całość prac będzie kosztować ponad 19,3 miliona złotych.