Kulisy obchodów Barbórki: górnicza orkiestra budzi mieszkańców Bytomia

W dniu dzisiejszym, 4 grudnia, świętujemy Barbórkę, znane i cenione na terenie całego kraju tradycyjne święto górników. Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom”, dowodzona przez kapelmistrza Dariusza Kasperka, w sposób niezwykle uroczysty obudziła mieszkańców centrum miasta entuzjastycznym wykonaniem pieśni górniczych. Celem tego porannego spektaklu muzycznego było przypomnienie o znaczeniu Barbórki, świętowanej każdego roku 4 grudnia w całej Polsce.

Barbórka to święto, które ma szczególne miejsce w sercach pracowników kopalń i innych zakładów wydobywczych. W ten ważny dzień dla górników odbywają się uroczystości i akademie w kopalniach, a także przemarsze górników. Górnicza Orkiestra Dęta „Bytom” im. Józefa Słodczyka uczciła to wyjątkowe święto, dając symboliczny początek barbórkowym obchodom poprzez wykonanie górniczej pobudki przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na ulicy Pułaskiego 9. Górnicy odwiedzili również tablicę „Solidarności” znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, gdzie złożyli kwiaty.

Warto dodać, że Dzień Górnika jest świętowany nie tylko na Górnym Śląsku, lecz również w innych regionach Polski. Uroczystego charakteru Barbórki przestrzegają m.in. pracownicy kopalń węgla brunatnego, cynku i ołowiu, miedzi a także soli oraz pracownicy zakładów wydobywczych nafty i gazu. Na terenie całego kraju, ale szczególnie na Górnym Śląsku, tego dnia odbywa się wiele uroczystości, mszy świętych w intencji górników i spotkań z rodzeństwem górniczym. Nie brakuje również spotkań z dziećmi w przedszkolach i szkołach, gdzie górnicy opowiadają o swojej pracy. Warto podkreślić, że tradycja obchodzenia Barbórki ma swoje korzenie już w XIV wieku.

Święto to stało się integralną częścią kalendarza obchodów i świąt nie tylko w kopalniach, ale także w szkołach, przedszkolach oraz wielu innych miejscach pracy współpracujących z sektorem górniczym na Górnym Śląsku. W dniu Barbórki, wiele instytucji organizuje specjalne lekcje i zajęcia poświęcone zawodowi górnika oraz uroczystościom związanym z tym świętem.