Działania policyjne na terenie Bytomia skierowane na walkę z nietrzeźwością na drogach

Dzień wczorajszy na terenie Bytomia upłynął pod znakiem wzmożonej aktywności policji, która od rana prowadziła operację o kryptonimie „Trzeźwość”. Głównym celem tej akcji było neutralizowanie uczestników ruchu drogowego, którzy prowadzili swoje pojazdy, będąc pod wpływem alkoholu lub substancji o podobnym oddziaływaniu.

Patrole drogówki z bytomskiego komisariatu, wspomagane przez mundurowych z lokalnych posterunków, już od porannych godzin przystąpiły do intensyfikacji kontroli trzeźwości. W kilku strategicznych punktach miasta przeprowadzano szczegółowe badania stanu trzeźwości kierujących. Ta operacja jest kolejną próbą wyeliminowania z ruchu drogowego osób, które podejmują się prowadzenia pojazdów będąc pod wpływem alkoholu lub innych substancji zabronionych.

Podczas realizacji działań kontrolnych, funkcjonariusze zatrzymali sześć osób naruszających prawo: trzy osoby nietrzeźwe za kierownicą oraz trzy osoby po spożyciu alkoholu. Na ulicy Wrocławskiej policjanci przerwali jazdę 60-letniemu mężczyźnie, który prowadził samochód marki Renault. Badanie alkomatem wykazało, że miał on w swoim organizmie ponad promil alkoholu. Następni kierowcy, którzy naruszyli prawo, zostali zatrzymani na ulicach Frenzla i Strzelców Bytomskich. Byli to mężczyźni w wieku od 39 do 63 lat. Policja zatrzymała również na ulicy Małgorzatki 41-latka kierującego samochodem marki Skoda po spożyciu alkoholu. Mężczyzna ten, okazał się dodatkowo posiadaczem dożywotniego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wszyscy zatrzymani za jazdę „na podwójnym gazie” stracili prawa jazdy. Teraz mogą im grozić surowe konsekwencje, w postaci wysokiej grzywny czy nawet dwuletniego pozbawienia wolności.

Pragniemy przypomnieć, że w naszym kraju dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu to wartość poniżej 0,20 promila. Jeśli wynik badania wynosi od 0,20 do 0,50 promila, jest to traktowane już jako wykroczenie, a powyżej 0,50 promila – jako przestępstwo. W każdym z tych przypadków kierowca traci prawo jazdy, a długość zakazu ustala sąd. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi do dwóch lat pozbawienia wolności, grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Kierowanie pojazdem pod wpływem środków odurzających jest karane analogicznie.

Od 14 marca obowiązuje nowe prawo, które zaostrza kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Osoba, która decyduje się na jazdę po spożyciu alkoholu lub narkotyków, musi liczyć się z potencjalną utratą swojego samochodu.