Laureaci nagrody Bytomianka i Bytomianin Roku wyłonieni przez Ligę Kobiet Nieobojętnych

Prestiżowe statuetki Bytomianka i Bytomianin Roku, które są odznaczeniem dla osób zasłużonych dla Bytomia, są przyznawane nieprzerwanie od 16 lat przez stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych. Tego roku uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 11 kwietnia 2024 r. w Bytomskim Centrum Kultury. Początkowo laur ten był przyznawany jedynie kobietom, jednak z biegiem lat mężczyźni również zyskali możliwość ubiegania się o to wyróżnienie – podkreślili organizatorzy.

Artystyczną oprawę gali zapewniła Ukraińska Orkiestra Symfoniczna „Nadiia” pod dyrekcją Vitalija Liashko. Na scenie zaprezentowali się również Weronika Kowolik, Milena Joszko, Oskar Silva, Haoran Wei oraz Grzegorz Matuszek.

Kapituła składająca się z przedstawicieli samorządu Bytomia, instytucji kulturalnych i przyjaciół Ligi Kobiet Nieobojętnych wyłoniła laureatki tytułu Bytomianka Roku 2023. Ze względu na dwudziestolecie istnienia Ligi, jury postanowiło wręczyć aż dwie statuetki. Wyróżnienia trafiły do Joanny Prus – Kaczkowskiej, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 oraz do Żeńskiej Drużyny Hokeja na Lodzie Polonia Bytom.

Podobnie jak w przypadku tytułu Bytomianka Roku, kapituła wybrała również laureata nagrody Bytomianin Roku 2023. Został nim Andrzej Falkiewicz, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu, który został doceniony za swoją społeczną aktywność.

Oddzielnym wyróżnieniem jest nagroda „Anioł Dobrego Gestu”, która symbolizuje pomoc osobom potrzebującym. Tego roku otrzymało ją Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej, które działa na rzecz rehabilitacji społecznej. Prezesem stowarzyszenia jest Teresa Brodziak, która podjęła się budowy mieszkań dla podopiecznych Ośrodka „Niepełnosprawny u Siebie”.

W trakcie ceremonii Liga Kobiet Nieobojętnych wręczyła również dwa wyróżnienia pod nazwą „Margaretki”. Nagrodzone zostały Anna Brabańska-Tokoś za jej nieugięte dążenie do celu na hokejowym lodzie oraz Izabella Kuehnel, archeolog i miłośniczka historii Bytomia, autorka licznych książek i wystaw, w tym o Matce Ewie z Miechowic.