Bytom ma swoje 770 urodziny, a to stanowi doskonałą okazję do przedstawienia mieszkańcom sylwetek tych, którzy przyczynili się do rozwoju i renomy tego miejsca. Wśród nich znaleźli się książęta z dynastii Piastów, lokalni działacze, architekci, sportowcy, duchowni oraz artyści. Są oni częścią bytomskiego panteonu składającego się z 26 najbardziej znaczących osób związanych z tym miastem. Od dnia 30 lipca, dostępna jest plenerowa wystawa przy Pałacu w Miechowicach prezentująca te postacie.
Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz zaznaczył, że jubileusz 770-lecia jest idealnym momentem do ukazania mieszkańcom najważniejszych postaci związanych z ich miastem. Panteon bytomski, składający się z 26 plansz prezentujących osobistości zasłużone dla miasta, będzie dostępny do oglądania w różnych częściach miasta. Wystawa była już prezentowana w centrum miasta, teraz mogą ją obejrzeć mieszkańcy Miechowic, a w przyszłości będzie przenoszona do innych dzielnic Bytomia – dodał prezydent.
26 znakomitych postaci związanych z Bytomiem zostało przedstawionych na planszach przygotowanych przez Sebastiana Woźniaka, pracownika Pracowni Historii Bytomia i Informacji Regionalnej MBP oraz dr Sebastiana Rosenbauma, pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Na planszach znalazły się nie tylko postacie książąt, takich jak założyciel miasta Władysław Opolski oraz jego syn Kazimierz Bytomski, ale również innych ważnych osób jak Franz Gramer, autor pierwszej kroniki miasta, czy ks. Józef Szafranek, znany działacz społeczny i polityczny.
Wśród wybitnych bytomian znaleźli się także znani muzycy jak Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Heinrich Schultz-Beuthen, Thomas Cieplik oraz Witold Szalonek, a także architekci, aktywiści społeczni i narodowi, lekarze oraz poeci. Nie mogło zabraknąć także twórców najważniejszych instytucji w mieście, działaczy podziemia niepodległościowego, twórców szkół i fundatorów kościołów oraz właścicieli zakładów przemysłowych. Także sportowcy tacy jak Wacław Kuchar, Józef Wiśniewski i Edward Szymkowiak mają swoje miejsce w Panteonie Bytomskim.
Tworzenie biogramów tych postaci bazowało na wielu źródłach, z których korzystali historycy, osoby związane z kulturą, sportem i promocją Bytomia. Wśród materiałów, które posłużyły do tworzenia wystawy znalazły się zarówno polskie jak i niemieckie zasoby pochodzące z instytucji publicznych oraz zbiorów prywatnych. Wykorzystano również materiały z archiwów takich jak Archiwum Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Archiwum Państwowe w Katowicach i Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Zgromadzone informacje pochodziły również z takich placówek jak Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Studenckiego w Bytomiu, Zentralbibliothek w Zurychu czy Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz kolekcji prywatnych, między innymi dr Małgorzaty Kaganiec, Stefana Papierowskiego czy klubu sportowego GKS Czarni Bytom.