Rozpoczęcie akcji "Trzeźwy poranek" w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach Śląska

W ramach realizacji kampanii „Prowadzę jestem trzeźwy”, zainicjowanej w listopadzie, przedstawiciele Fundacji Trzeźwość oraz policjanci śląskiej drogówki od samego rana prowadzili akcję o nazwie „Trzeźwy poranek”. Ambasadorem tego przedsięwzięcia jest Jarosław Juszkiewicz, który daje m.in. swój głos do popularnej aplikacji nawigacyjnej. Na śląskich drogach codziennie dochodzi do zatrzymania kilkudziesięciu kierowców po spożyciu alkoholu. Nikt nie wątpi, że stanowią oni ogromne zagrożenie. W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, wypadki spowodowane przez nietrzeźwych kierujących doprowadziły do śmierci 11 osób i zranienia 80 innych.

„Prowadzę jestem trzeźwy” to społeczna inicjatywa stworzona przez Województwo Śląskie, Fundację Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego we współpracy z Policją Śląską. Kampania ta ma na celu zwiększenie świadomości o niebezpieczeństwach płynących od kierujących będących pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych. Podczas dzisiejszej akcji „Trzeźwy poranek”, oprócz kontroli trzeźwości, funkcjonariusze prowadzili rozmowy profilaktyczne z kierowcami, a ambasador kampanii, Jarosław Juszkiewicz, wręczał breloki z hasłem akcji. Nie ma wątpliwości co do tego, że pijani kierowcy stanowią wielkie zagrożenie na drogach. Siedząc za kółkiem po spożyciu alkoholu, narażamy życie swoje i innych.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku, policjanci ze Śląska przeprowadzili kontrole trzeźwości u ponad 1,8 mln kierowców. Dzięki temu udało się zapobiec dalszej jazdzie ponad 9000 kierowcom pod wpływem alkoholu. W tym czasie pijani kierowcy byli sprawcami 69 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób, a 80 zostało rannych. Dodatkowo byli oni odpowiedzialni za 745 kolizji. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego, nietrzeźwi kierowcy spowodowali 915 kolizji i 80 wypadków, w wyniku których zginęło 9 osób, a 93 odniosły obrażenia.

Policja podsumowała również dane dotyczące Święta Wszystkich Świętych. W tym roku na śląskich drogach doszło do 10 wypadków, w których zranionych zostało 12 osób, jednak nie odnotowano ofiar śmiertelnych. Funkcjonariusze interweniowali 335 razy w przypadku kolizji, a także zatrzymali 86 kierowców po spożyciu alkoholu.

Należy pamiętać, że każda ilość alkoholu negatywnie wpływa na nasze zdolności i sposób prowadzenia pojazdu, co niesie za sobą ryzyko dla bezpieczeństwa na drodze. Apelujemy do członków rodzin, pasażerów i znajomych kierowców – nie bądźmy bierni i nie zezwalajmy na jazdę po alkoholu! Przypominamy również, że za prowadzenie roweru, hulajnogi elektrycznej czy innego urządzenia transportu osobistego po spożyciu alkoholu grozi mandat w wysokości do 2500 złotych (w stanie nietrzeźwości) lub 1000 złotych (po użyciu alkoholu).