Zielona Strefa ulicy Katowickiej otrzymuje kolejne wyróżnienie

Uliczka zieleni zlokalizowana przy ulicy Katowickiej znów zyskała uznanie. Tym razem to kieszonkowy park, który zdobył laury w konkursie na najdoskonalej wykreowaną przestrzeń publiczną na terenie Polski. Wyróżnienie dotyczyło kategorii nowo utworzonej publicznej strefy zieleni.

Zdaniem jury, wyróżnienie to jest zasługą dobrze przemyślanej koncepcji i staranności podczas realizacji projektu. Przypomnijmy, że pomysł na zagospodarowanie tego niebanalnego obszaru po wyburzonej kamienicy, zgłosili do Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy Śródmieścia.

Mimo że ówczesny projekt nie dostał zgody na realizację, pomysł udało się zmaterializować. W czerwcu 2022 roku kieszonkowy park został udostępniony do użytku przez mieszkańców.

Wizję parku opracowały architektki krajobrazu z krakowskiej pracowni: Anna Becker, Marlena Pilch oraz Magdalena Wnęk. Funkcjonalność parku jest dwutorowa: stanowi on zarówno plac zabaw dla najmłodszych jak i miejsce odpoczynku i relaksu.

Na terenie parku dostępne są różne atrakcje dla dzieci, takie jak miniścianka do wspinaczki, mały park linowy, huśtawki czy piaskownica. Nie zapomniano również o galerii krzywych luster. Dorośli mogą spędzić czas na leżakach lub bezpośrednio na trawie. Uzupełnieniem roślinności są karmniki dla ptaków oraz „hotele” dla insektów. Wejście do parku stanowi symboliczna brama zbudowana z dwuteowników, co jest swoistym nawiązaniem do przemysłowej historii miasta.

Kieszonkowy park zdobył już wiele prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrodę Architektoniczną „Polityki” oraz nagrodę „Zaprojektowane po ludzku”, przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą”.