Próba pobicia rekordu Polski w zgromadzeniu osób w strojach regionalnych podczas Święta Rozbarku 2025

Nieco ponad osiem tygodni od zakończenia tegorocznej edycji Święta Rozbarku, w Bytomiu zainicjowano już prace nad planowaniem kolejnej edycji tego wydarzenia. Organizatorzy zwracają się do mieszkańców regionu oraz entuzjastów regionalnej kultury, prosząc o zaznaczenie daty 6 września 2025 roku w kalendarzach. W dniu tym przewidziane jest bowiem podejmowanie próby ustanowienia nowego rekordu Polski w najliczniejszym zgromadzeniu osób ubranych w stroje regionalne.

Próba ustanowienia nowego rekordu to nie tylko możliwość demonstrowania bogactwa oraz różnorodności strojów regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem strojów śląskich. To również odpowiedź na rosnące zainteresowanie mieszkańców historycznej dzielnicy Bytomia własnym dziedzictwem kulturowym, przejawiające się między innymi w coraz częstszym odnawianiu lub szydełkowaniu własnych strojów rozbarskich.

Zaledwie dwa miesiące wcześniej podjęto pierwszą próbę ustanowienia takiego rekordu – relacjonuje Dobromir Bujak, prezes głównego organizatora Święta Rozbarku – Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Pomimo że nie osiągnęliśmy naszego celu, byliśmy blisko – zgromadziliśmy łącznie 413 osób w strojach regionalnych. Dlatego już teraz informujemy o dacie drugiej próby, aby wszyscy zainteresowani mogli zaplanować swój udział.

Priorytetem działań realizowanych przez Klub Skarpa Bytom jest rozwijanie terenów postindustrialnych w sposób korzystny dla mieszkańców, środowiska oraz krajobrazu, z zachowaniem tożsamości tego miejsca. W ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 realizowany jest projekt „Zielony Kwartał KWK Rozbark – Edukacja Zielona Transformacja”, którego elementem jest właśnie Święto Rozbarku.

Święto Rozbarku cieszy się wsparciem i zaangażowaniem wielu lokalnych i regionalnych liderów. Senatorka RP Halina Bieda z Bytomia podkreśla, że to nie tylko okazja do celebrowania śląskiej tożsamości, ale również pokaz siły społeczności lokalnej, która troszczy się o swoje dziedzictwo. Posłanka na Sejm RP Monika Rosa dodaje, że kultura i tożsamość Śląska stanowią solidny fundament do budowania przyszłości. Joanna Bojczuk, członkini Zarządu Województwa Śląskiego, odwołuje się do projektu Zielony Kwartał KWK Rozbark, nazywając go jednym z najważniejszych przedsięwzięć.

W ramach projektu „Zielony Kwartał KWK Rozbark – Edukacja Zielona Transformacja” oferowane są również warsztaty z zakresu szycia, haftu i szydełkowania. Iwona Mohl, dyrektorka Muzeum Górnośląskiego, zachęca do zapoznania się z publikacją „Vademecum strojów górnośląskich”. Justyna Konik, dyrektorka Centrum Kultury Karolinka, zauważa rosnące zainteresowanie mieszkańców strojami regionalnymi.