Szpital Specjalistyczny nr 2 w Bytomiu już po raz jedenasty przygotowuje obchody Dnia Wcześniaka, które są okazją do zgłębienia problematyki wcześniactwa. Wydarzenie to zaplanowane jest na piątek, 15 listopada o godzinie 9:30 i odbędzie się w Śląskim Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu (blok VA) usytuowanym przy ulicy Batorego.
Co roku na całym świecie rodzi się przedwcześnie aż 15 milionów dzieci. Statystyka pokazuje, że jedno na dziesięć dzieci jest wcześniakiem.
Halina Czapla, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 2 podkreśla, że narodziny wcześniaka to wielkie wydarzenie, które rodzi wiele pytań, niepewności i lęków. Problem wcześniactwa wpływa na wiele aspektów życia – od społecznych, przez medyczne, psychologiczne, aż po socjoekonomiczne, generując ogromne koszty. Dzień Wcześniaka to doskonała okazja do podniesienia świadomości społecznej na temat problematyki dzieci urodzonych przed planowanym terminem.
Podczas obchodów Dnia Wcześniaka w Bytomiu, dr Katarzyna Szczepańska poprowadzi wykład pt. „Wcześniak – pacjent oddziału neonatologicznego”. Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek przybliży tematykę profilaktyki w czasie ciąży w kontekście zmniejszenia liczby porodów przedwczesnych. Ponadto, Agnieszka Petka z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bytomiu omówi metody wczesnego wspomagania wcześniaków.
Również rodzice wcześniaków znajdą coś dla siebie. Dorota Siebiata-Tomczyk podzieli się refleksjami na temat uczuć rodziców dzieci, które przyszły na świat zbyt wcześnie. Beata Tobor, położna Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka, opowie o karmieniu naturalnym wcześniaków, a dr n. med. Mateusz Zamłyński przygotował wykład dotyczący profilaktyki porodu przedwczesnego.
Podczas XI Obchodów Światowego Dnia Wcześniaka zaplanowano wiele atrakcji dla najmłodszych – animacje dla dzieci oraz wystawa dzieł sztuki i fotografii pt. „Wcześniak jako pacjent” autorstwa Marty Hawlickiej. Nie zabraknie również muzycznych wrażeń dzięki występowi uczniów bytomskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.
Tradycyjnie, obchody Dnia Wcześniaka wspiera Opera Śląska, która w tym dniu podświetli swój gmach na fioletowo – kolor symbolizujący wcześniaki.