Parowóz „Ryś” ponownie pojawił się na torach

Trzeci czynny parowóz pojawił się w województwie śląskim. Taką informację wydał tarnogórski magistrat po tym, gdy na wąskich torach ponownie pojawił się parowóz „Ryś”. Jest to zabytkowy parowóz wąskotorowy, który w 2019 roku został pozyskany przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Zabytkowy parowóz „Ryś” ponownie funkcjonuje

Historia zabytkowego parowozu „Ryś” jest bardzo bogata. Nie uczestniczył on w kolei od około 51 lat. Przez ten czas cały czas próbowano go odrestaurować, lecz dopiero teraz udało się ukończyć wszelkie prace remontowe.

Przypomnijmy, że „Ryś” zyskał drugie życie m.in. dzięki Fundacji Orle, przedstawicieli Bytomia, darczyńców z całego kraju oraz przedsiębiorców z Górnego Śląska. W celu przywrócenia życia parowozowi, który porusza się po wąskich torach, zorganizowano specjalną zrzutkę na znanym portalu internetowym zrzutka.

Warto dodać, że wcześniej „Ryś” był użytkowany w zakładach pracowniczych „Szopienice”. W kolejnych latach, gdy zakłady już nie użytkowały parowozu, był on wręcz jedynie zabytkowym pomnikiem. W 2019 roku Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych postanowiło jednak pozyskać parowóz i przywrócić go do aktywności. Teraz jest on już po gruntownym remoncie m.in. kotła, dzięki czemu ponownie uzyskał od pozwolenie na poruszanie się po torach.