Ogrodniczy Jubileusz – 90 lat Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Zagroda” w Bytomiu

Rodzinne Ogrody Działkowe o nazwie „Zagroda” zlokalizowane w Bytomiu-Łagiewnikach, dziś były gospodarzami swojej 90-tej rocznicy założenia. W ramach tradycyjnych dożynek, które są świętem plonów, działkowcy nie tylko podsumowali miniony rok, ale również przyznali nagrody za najbardziej zadbane ogrody oraz uhonorowali członków ROD-u, którzy mogą pochwalić się najdłuższym stażem. Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, przekazał swoje gratulacje i najlepsze życzenia z okazji tego znaczącego jubileuszu podczas dzisiejszych obchodów.

Nasze miasto ma powody do dumy z bogatej tradycji ogrodnictwa działkowego, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Rodzinne Ogrody Działkowe w Bytomiu należą do jednych z najstarszych w całym regionie. Jeden z nich to właśnie ogół ogrodów działkowych „Zagroda”, który powstał w 1933 roku i dzisiaj świętował 90 lat swojej działalności. Warto zaznaczyć, że dostatecznie zielone i dobrze utrzymane działki nie tylko dodają uroku ogrodom, ale również, razem z parkami, skwerami i obszarami zalesionymi, tworzą tzw. „zielone płuca” miasta – to one stanowią prawdziwą wizytówkę Bytomia.

Historia Ogrodnictwa Działkowego na terenie Śląska rozpoczyna się na początku XX wieku. Ogrody były zakładane na nieużytkach miejskich oraz terenach przemysłowych. Jeszcze parę dziesięcioleci temu, działkowcy wykorzystywali każdą kawałek ziemi do uprawy warzyw, sadzenia krzewów i drzew owocowych. Obecnie w większości ogrodów dominują rośliny ozdobne, różnego rodzaju trawy i iglaki, a działki pełnią głównie funkcje rekreacyjne. Mimo to, wielu działkowców nadal kontynuuje tradycję uprawy – co wiosną wysiewają nasiona, by latem i jesienią cieszyć się obfitymi plonami.