Dr Katarzyna Wilemska-Kaszuba, stojąca na czele Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Neurologii Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, ostrzega, że sierpień jest miesiącem intensywnej aktywności os i innych owadów błonkoskrzydłych. Ich użądlenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Szczególna ostrożność powinna obowiązywać osoby uczulone na jad tych owadów. Przy ciepłej pogodzie i obfitości pożywienia, jak dojrzałe owoce czy jedzenie na piknikach, osy są szczególnie aktywne i liczne.
Zgodnie z informacjami podanymi przez dr Wilemską-Kaszubę, najczęstszym efektem użądlenia przez owady błonkoskrzydłe jest reakcja miejscowa, objawiająca się zaczerwienieniem i niewielkim obrzękiem. Te objawy zazwyczaj mijają samoistnie po kilku godzinach. Jednakże, jeżeli obrzęk jest większy niż 10 cm średnicy, wywołuje silny ból i świąd, a objawy utrzymują się od jednego do kilku dni, to może to oznaczać reakcję alergiczną. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie zimnych okładów, leków przeciwalergicznych i przeciwbólowych oraz glikokortykosteroidów.
Pani doktor podkreśla, że należy zwracać uwagę na inne symptomy alarmujące takie jak pokrzywka na dużym obszarze skóry, ogólny świąd, bóle brzucha, nudności czy wymioty. Jeżeli dodatkowo występuje obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła, może dojść do zaburzeń oddychania, spadku ciśnienia tętniczego, tachykardii a nawet utraty przytomności.
W przypadku tak poważnych objawów należy natychmiast udzielić osoby poszkodowanej pierwszej pomocy. Osoba ta powinna zostać położona z uniesionymi kończynami dolnymi. Gdy jednak występują zaburzenia oddychania czy wymioty, lub mamy do czynienia z kobietą w zaawansowanej ciąży, należy ułożyć taką osobę na lewym boku. Jeżeli dojdzie do zatrzymania krążenia i oddechu należy wezwać pogotowie (tel. 112; 999) i rozpocząć resuscytację (30 uciśnięć mostka, po których następują 2 oddechy). Jeżeli poszkodowany ma przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną i jest uczulony na jad owadów, należy podać mu adrenalinę w boczną powierzchnię uda.
Osoby zdiagnozowane z alergią na jad owadów powinny podjąć szczególne środki ostrożności, takie jak noszenie przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną czy unikanie miejsc gdzie mogą być owady. Dodatkowo, warto unikać spożywania owoców, słodkich dżemów czy lodów na otwartym powietrzu oraz ograniczyć używanie silnych perfum i dezodorantów, które mogłyby przyciągać owady. Odpowiednie są również ubrania w kolorach bieli, zieleni i beżu, które nie przyciągają owadów. W miejscach o wysokim zagrożeniu użądleniem zaleca się noszenie długich spodni, koszul z długim rękawem i kapelusza.
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu apeluje do wszystkich o zachowanie ostrożności w czasie letnich miesięcy i przypomina o konieczności szybkiej reakcji w przypadku użądleń owadów błonkoskrzydłych, aby zminimalizować ryzyko poważnych powikłań zdrowotnych.