Nowa lokalizacja przystanku kolejowego Bytom Północny usprawni komunikację dla mieszkańców Vitoru

Mieszkańcy osiedla Vitor skorzystają na zmianie, która ułatwi im dostęp do środków transportu kolejowego. Pomimo że sama trasa kolejowa nie zostanie przeniesiona, to jednak stacja Bytom Północny zyska nową lokalizację, która umożliwi jej lepszą dostępność dla mieszkańców.

Kiedyś to właśnie stacja Bytom Północny umożliwiała górnikom bezproblemowy dojazd do pracy w kopalni Powstańców Śląskich. Choć kopalnia została zamknięta wiele lat temu, stacja nadal mogłaby służyć mieszkańcom Vitoru i Stroszka jako środek transportu do pracy w Katowicach. Niestety, jej położenie w ciemnym i niebezpiecznym lesie, około pół kilometra od osiedla, znacznie utrudnia korzystanie z niej.

W 2017 roku pojawił się pomysł przeniesienia stacji w miejsce bardziej dostępne dla mieszkańców. Stało się to możliwe dzięki przebudowie linii kolejowej nr 131 prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Prace budowlane pierwszej strony peronu stacji Bytom Stroszek właśnie ruszyły. Nowa stacja zostanie zlokalizowana na nasypie obok wiaduktu kolejowego nad DK11 i będzie oddalona od najbliższych domów jedynie o 60 metrów.

Nowa lokalizacja stacji nie tylko umożliwi łatwiejszy dostęp dla mieszkańców, ale także pozwoli na łatwe przesiadki z tramwajów i autobusów na pociąg. W najbliższych latach planowane jest utworzenie w tym miejscu centrum przesiadkowego, które połączy istniejące tutaj środki transportu oraz stację roweru metropolitalnego.

Zakończenie prac związanych z przebudową linii kolejowej nr 131 w Bytomiu planowane jest na rok 2025. Po tym terminie, trasa między Tarnowskimi Górami a Chorzowem powinna znów obsługiwać ruch pociągów pasażerskich.