Nieprzewidziane zmiany w komunikacji kolejowej pomiędzy Bytomiem a Gliwicami

Anulowano połączenia kolejowe na trasie Bytom – Gliwice, zastosowano tymczasową alternatywę transportową. W najbliższą środę, 31 stycznia, pociągi na tej trasie nie będą kursować. Zastępczy środek transportu został wprowadzony jako reakcja na tę sytuację. Jest to już drugi dzień z rzędu, kiedy występuje taka komplikacja.

Koleje Śląskie, które standardowo zarządzają połączeniami między Bytomiem a Gliwicami, przekazują informacje, że przyczyną problemów są prace konserwacyjno-naprawcze taboru, a dokładniej proces tokarski zestawów kołowych. Przewoźnik wyjaśnia, że warsztat tokarski, z którego korzystają, był zamknięty w ubiegłym tygodniu, co doprowadziło do powstania długiej kolejki pojazdów wymagających obróbki. Sam proces toczący polega na dostosowywaniu kół do odpowiedniego profilu.

Przypomnijmy, że po ośmiu latach przerwy, ruch kolejowy na trasie Bytom – Gliwice został wznowiony w grudniu 2021 roku. Na początku z tego połączenia korzystało mniej więcej 2 tysiące pasażerów, lecz ta liczba systematycznie wzrastała do momentu, kiedy w październiku ubiegłego roku osiągnęła (jak dotąd) rekordowe 12 tysięcy podróżnych.

Całość połączenia jest współfinansowana przez Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolię. W skład oferty wchodzi piętnaście par pociągów w dni robocze i jedenaście w dni wolne. Podróż z Bytomia do Gliwic pociągiem trwa około 16 minut. Aktualnie na trasie nie ma żadnych przystanków, ale za kilka lat planowane jest dodanie dwóch nowych stacji kolejowych w Zabrzu.