Dwa nowe przystanki kolejowe w Zabrzu na linii Gliwice-Bytom do 2024 roku

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podjęła działania w celu zbudowania dwóch nowych przystanków kolejowych na odcinku linii Gliwice-Bytom, która niedawno przeszła gruntowny remont. Zgodnie z planem powstają one w mieście Zabrze. Procedura przetargowa w sprawie budowy jest już w toku, a zamierzone zakończenie inwestycji przewiduje się na koniec listopada 2024 roku.

W ramach programu stworzenia i modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 dotyczącego województwa śląskiego, spółka PLK zawarła ostatnio umowę na konstrukcję nowego przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe/Jęzor na trasie kolejowej Katowice-Kraków. W ramach tego samego programu są również prowadzone procedury przetargowe na stworzenie dwóch przystanków: Zabrze Maciejów i Zabrze Północ.

Obie te inwestycje mają zostać umiejscowione na odnowionej linii kolejowej numer 147 pomiędzy Zabrze Biskupice a Gliwice. Informacje zawarte na platformie przetargowej zarządu infrastruktury kolejowej potwierdzają, że procesy przetargowe są już w trakcie. Przystanek Zabrze Maciejów zostanie zbudowany na zupełnie nowym miejscu, natomiast przystanek Zabrze Północ powstanie na terenach dawnego przystanku o tej samej nazwie, który planuje się połączyć z miejską inwestycją przesiadkową.

Aktualne zamówienie dla Zabrza-Maciejowa obejmuje zaplanowanie i budowę dwóch jednokrawędziowych peronów na linii kolejowej nr 147 Zabrze Biskupice-Gliwice oraz wykonanie drenażu, dróg dojazdowych do peronów i innych robót związanych z nawierzchnią torową, jej odwodnieniem, siecią trakcyjną oraz urządzeniami sterującymi ruchem kolejowym.