Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych – VIII edycja w hołdzie Pułkownikowi Woźniakowi „Wir”

Planowane na sobotę, 2 marca, ósme wydanie Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych nosi imię Pułkownika Piotra Woźniaka „Wira”. Organizatorzy wydarzenia zapraszają do udziału całe rodziny. Sprawnością biegową będą mogli pochwalić się uczestnicy rywalizujący w biegu rekreacyjnym o długości 1963 metrów, a także w głównych wyścigach na dystansach 5 i 10 km. Linia startu i mety znajduje się przy muszli koncertowej Parku Miejskiego.

Rejestracja na odbywające się w marcu zawody biegowe jest już dostępna. Uczestnicy będą mieli możliwość wyboru pomiędzy biegiem rekreacyjnym (1963 metry) oraz głównymi biegami na dystansach 5 and 10 km. Wydarzenie ma charakter nie tylko sportowy, ale i społeczny – po zakończeniu biegu, wszyscy jego uczestnicy zostaną zaproszeni na wojskową grochówkę przygotowaną w kuchni polowej. Jest to idealne połączenie promocji sportu, zdrowia i patriotyzmu.

Zawody rekreacyjne skierowane są do dzieci powyżej piątego roku życia oraz dorosłych i rozpoczną się 2 marca o godzinie 12:15. Biegi główne natomiast planowane są na tę samą sobotę, ale o godzinie 13:00. Uczestnicy startujący na dystansie 10 km będą musieli pokonać trasę dwukrotnie.

Wydarzenie ma na celu nie tylko popularyzację biegania, ale też zwrócenie uwagi na historię Żołnierzy Wyklętych, w szczególności życie i osiągnięcia płk. Piotra Woźniaka – „Wira”. Woźniak był żołnierzem Armii Krajowej podczas II wojny światowej i uczestniczył w Akcji Burza. Po zakończeniu wojny pracował jako nauczyciel w Bytomiu. Skazany przez komunistyczny sąd na karę śmierci, którą później zamieniono na karę więzienia, jest również autorem książki „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL”.