Wczoraj, od wczesnych porannych godzin, policjanci pełnili służbę na terenie miasta Bytom, prowadząc specjalną operację o nazwie „Trzeźwość”. Celem tej kampanii była ochrona bezpieczeństwa na drogach poprzez identyfikację i eliminację kierowców, którzy podejmują ryzyko jazdy pod wpływem alkoholu lub substancji o podobnych efektach. Pragniemy przypomnieć, że konsekwencją jazdy w stanie nietrzeźwości jest nie tylko utrata prawa do prowadzenia pojazdów, ale też ryzyko kilku lat pobytu w zakładzie karnym.
Wczoraj rano, funkcjonariusze drogówki z Bytomia, przy wsparciu kolegów z lokalnych komisariatów, rozpoczęli intensyfikację kontroli trzeźwości w strategicznych miejscach miasta.
W wyniku przeprowadzonych działań, stróże prawa zatrzymali pięciu kierowców, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Na ulicy Wrocławskiej policjanci zatrzymali 53-letniego mężczyznę prowadzącego samochód marki Renault, który miał we krwi ponad pół promila alkoholu. Kolejnym kierowcą, który stracił prawo jazdy za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, był 39-letni mężczyzna zatrzymany na tej samej ulicy. Jechał on Peugeotem z równie wysokim poziomem alkoholu we krwi.
Wszyscy kierowcy, którzy próbowali jeździć „na podwójnym gazie”, stracili prawa jazdy. Czeka ich teraz surowa kara grzywny oraz możliwość otrzymania wyroku do dwóch lat pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości.
Należy pamiętać, że jakakolwiek ilość alkoholu może osłabić nasze zdolności i wpłynąć negatywnie na nasz styl jazdy, co z kolei niesie ze sobą poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa na drogach. Zwracamy się z apellem do członków rodzin, pasażerów i znajomych kierowców – nie bądźmy bierni i nie dopuśćmy do tworzenia zagrożeń na drogach przez nieodpowiedzialne osoby za kółkiem!
Przypominamy, że w Polsce maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierującego wynosi 0,20 promila. Przekroczenie tej wartości, ale nie przekraczające 0,50 promila (stan po użyciu alkoholu) to wykroczenie, natomiast powyżej 0,50 promila to już przestępstwo. W obu przypadkach grozi utrata prawa jazdy, a jego odzyskanie zależy od decyzji sądu. Prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających jest karane tak samo jak prowadzenie pod wpływem alkoholu.
Od 14 marca obowiązuje nowe prawo wzmacniające konsekwencje za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Osoba decydująca się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji odurzających musi liczyć się z ryzykiem utraty swojego pojazdu.