Znany jako jedno z najdawniejszych osiedli na terenie Śląska, Bytom zawdzięcza swój rozwój w okresie średniowiecza nie tylko sprzyjającym czynnikom geograficznym i możliwości wydobycia galeny, ale także efektywnej polityce Kazimierza bytomskiego. Jego rządy zapadły w pamięć nie tylko lokalnych Piastów śląskich, ale również samego miasta. W sobotę, 3 sierpnia, Tomasz Sanecki – bytomski historyk i autor bloga „Mój Historyczny Blog” oraz przewodnika „Bytom Warto Zwiedzić”, opublikowanego w 2023 roku – wygłosił prelekcję na temat Kazimierza bytomskiego oraz innych piastów bytomskich. Wspólnie z wielbicielami historii Bytomia Sanecki przemierzał szlaki, które oznaczają ich ślad na mapie miasta.
Panujący Kazimierz bytomski był odpowiedzialny za okres intensywnego wzrostu Bytomia na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwszy z bytomskich Piastów ustanowił zamek, otoczył miasto murami obronnymi, ufundował kościół św. Ducha poza granicami miasta i lokował wsie na prawie magdeburskim. Sanecki podkreśla również, że rządy Kazimierza były znamienne dzięki jego aktywnej roli politycznej. Dnia 9 stycznia 1289 roku, książę Bytomia złożył hołd lenny królowi czeskiemu Wacławowi II w Pradze. Maria, córka Kazimierza, stała się żoną węgierskiego króla Karola Roberta, co poskutkowało znacznym wzrostem prestiżu księcia oraz terenów, którymi rządził w okresie przełomu XIII i XIV wieku.
Podczas historycznej wędrówki śladami Piastów bytomskich, uczestnicy odwiedzili kościół mariacki. To tam przechowywane są portrety księcia Kazimierza bytomskiego oraz jego syna – Bolesława toszeckiego, który zdobył tytuł arcybiskupa ostrzyhomskiego. Następnie, Marcin Gad, organista kościelny, oprowadził turystów po najstarszej świątyni w mieście i zagrał dla nich dwa utwory na organach. Kolejnym punktem było miejsce po dawnym zamku na pl. Grunwaldzkim oraz kościół pw. św. Ducha – miejsce sprowadzenia przez księcia bożogrobców w 1299 roku.