Za niewiele czasu Bytom zasili szeregi miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które korzystają z systemu miejskich rowerów Metrorower. Właśnie rozpoczęła się instalacja pierwszych stacji rowerowych w tym mieście, a ich docelowa liczba ma wynieść aż 66. Przewiduje się, że mieszkańcy Bytomia będą mogli korzystać z 662 rowerów podczas letnich miesięcy. Możliwość podróżowania Metrowerem będzie dostępna na terenie wszystkich 31 gmin wchodzących w skład Metropolii.
Prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz, podkreśla unikalność Metroroweru, jako pierwszego tego typu przedsięwzięcia w Polsce i doskonałego uzupełnienia oferty komunikacji publicznej na Śląsku. Zgodnie z jego słowami, już latem bytomianie będą mieli okazję przekonać się o zaletach tej formy transportu, która pozwoli im podróżować nie tylko po Bytomiu, ale także po całej Metropolii.
Pierwsza faza montażu stacji rowerowych skupiła się na Śródmieściu Bytomia. Pierwsze punkty zostaną zainstalowane przy ulicach: Wrocławskiej, w pobliżu odkrytego kąpieliska i przystanku autobusowego Bytom Wrocławska; Reja, obok stacji kolei wąskotorowej Bytom Karb Wąskotorowy; Łużyckiej, blisko przystanku tramwajowego Bytom Łużycka oraz Pułaskiego, niedaleko Szkoły Podstawowej nr 36. W następnych tygodniach planowane jest rozbudowanie sieci stacji także w innych częściach Śródmieścia i innych dzielnicach Bytomia. Po pełnej instalacji 66 stacji rowerowych, przeprowadzeniu badań i dostarczeniu rowerów, miasto ma zostać formalnie włączone do systemu Metrorower. Stać się to powinno 1 sierpnia.
Metrorower jest już aktywnie wykorzystywany przez mieszkańców takich miast jak Chorzów, Czeladź, Gliwice, Katowice, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Tychy i Zabrze – miejsca, gdzie funkcjonują miejskie systemy rowerowe. Użytkownicy mają możliwość wypożyczania i zwrotu rowerów na terenie tych miast. Stacje są wyposażone we wszystkie niezbędne informacje dla korzystających z systemu – informacje o jego funkcjonowaniu, cennik oraz regulaminy.
Metrorower jest integralnym elementem sieci transportowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Posiadacze biletu okresowego mają prawo do 30-minutowego, codziennego bezpłatnego korzystania z rowerów. W planach jest rozszerzenie systemu Metrorower na wszystkie 31 gmin Metropolii – jak zapewniał podczas lutowej sesji przewodniczący Kazimierz Karolczak, dzięki współpracy z firmą Nextbike udało się osiągnąć porozumienie o pełnym uruchomieniu systemu do końca lipca 2024 r.
System Metrorower to obecnie największa sieć miejskich rowerów w Polsce i jedna z największych tego typu sieci w Europie. Kiedy zostaną realizowane wszystkie założenia, sieć Metrorower będzie dysponować 7000 rowerami i blisko tysiącem stacji na terenie 31 gmin GZM. Rowery będą wyposażone w nadajnik GPS, co sprawi, że nie będzie konieczności przypinania ich do stojaków na stacjach.