Bytom przepełniony pomysłami: 55 propozycji dla Budżetu Obywatelskiego

Zakończyła się faza składania projectów w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego. Wszystkich zgłoszeń jest 55, z czego większość stanowią projekty mające na celu inwestycje czy remonty. Pozostałe dotyczą tak zwanych „miękkich” działań, jak organizacja różnych wydarzeń. Proces weryfikacji tych wniosków będzie trwał do 19 sierpnia.

Wśród nadesłanych propozycji, 10 to projekty, których koszt oscyluje w granicach 500 tys. zł do 2 mln zł. Reszta, czyli 45 inicjatyw, ma wartość poniżej 500 tys. zł. Z tych wszystkich aż 47 to projekty inwestycyjne, 7 to projekty miękkie, a jeden to projekt mieszany – połączona inwestycja z działaniem społecznym.

Wśród dużych projektów znalazło się kilka ciekawych propozycji. Są wsród nich m.in. odrestaurowanie klinkierowej elewacji budynku I Liceum Ogólnokształcącego, zagospodarowanie zieleni przy II Liceum Ogólnokształcącym na ulicy Korfantego oraz rozbudowa basenu odkrytego na ulicy Wrocławskiej.

Wśród zgłoszonych projektów znalazły się również te promujące aktywność. Do nich należy rowerowy plac zabaw w Miechowicach – PUMPTRACK, boisko dla dzieci i do street workoutu w dzielnicy Rozbark, a także bezpieczne boisko przy Szkole Podstawowej nr 51 i projekt „Ferie z rekinami” – cykl dwóch tygodniowych szkoleń z piłki wodnej dla najmłodszych.

Nie zabrakło też pomysłów związanych z budową parkingów, oświetleniem parku, ulepszeniem obiektów sportowych czy schroniska dla zwierząt. W projekcie jest też budowa tężni oraz odrestaurowowanie zabytkowego parowozu.

Aktualnie wszystkie projekty przechodzą procedurę sprawdzenia formalnego, co oznacza, że badane są pod kątem zawartych w nich danych osobowych wnioskodawców oraz wsparcia społeczności lokalnej. Po tym etapie, propozycje będą oceniane przez komisję powołaną przez Prezydenta Bytomia do weryfikacji i oceny zgłoszonych projektów.

W skład tej komisji wchodzą przedstawiciele Wydziału Realizacji Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego, Wydziału Obrotu Nieruchomościami, Geodezji, Polityki Społecznej, a także Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów czy Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pracownicy tych jednostek oszacują realny koszt inwestycji i sprawdzą m.in. czy jej realizacja jest możliwa oraz czy będzie prowadzona w sposób efektywny pod względem gospodarowania środkami budżetowymi.

Zatwierdzone do głosowania projekty zostaną opublikowane do 16 września.